„Nechceme ale pozemky rozdrobit pro malé stavebníky,“ uvedl při vyhlášení nabídky místostarosta Otakar Kypta. První zastupitelé uvolnili území na Proseči a na Dolině. Mají tu vzniknout čtyř až pětipodlažní domy. Lidé se brání peticemi a dokonce na obou místech. Ve zmiňované petici uvádějí několik důvodů, proč v této lokalitě nestavět to, co je v záměru. „Jedním z důležitých bodů je ten, že pětipodlažní byty zničí celý ráz okolí,“ uvádějí v petici představitelé petičního výboru.

Celá záležitost je nyní v řešení na oddělení auditu. Podle senátorky Soni Paukrtové se jedná spíše o nedorozumění.O náročném povolení výstavby bytových jednotek ví své také Herbert Gärtner, který zastavil třemi bytovými družstvy území v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Téměř dva roky zpoždění mělo zahájení stavby bytových družstev. Někteří lidé nechtěli výstavbu bytů na svahu louky, proto vznášeli řadu argumentů, aby zabránili stavbě. Přitom louka byla v územním plánu určená k zástavbě.

Hypoteční boom dle některých ekonomů není u konce

V prvním čtvrtletí počet poskytnutých hypoték oproti loňskému roku klesl. Někteří ekonomové říkají, že hypotečnímu boomu dochází dech. Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, ale ještě není čas na ukvapené závěry. „Zatím máme data jen za první čtvrtletí. Byl bych proto velice opatrný s hodnocením,“ uvedl Deníku.

Na úbytek podle něho měla zřejmě vliv Česká spořitelna, která udělala změny v distribuci a prodej hypotečních úvěrů tím mohl klesnout. „První čtvrtletí bývá vždycky o něco horší a je třeba si počkat na druhé a třetí čtvrtletí, abychom mohli hodnotit,“ dodává. Úrokové sazby jsou v současnosti poměrně vysoké. O několik málo let zpátky byly nižší i o dvě procenta. Návrat do těchto úrovní ale asi nehrozí. „Jakkoliv se zdá sazba vysoká, stále je nejnižší v Evropské unii. Podle mého názoru v příštích dvanácti měsících zřejmě úrokové sazby dolů nepůjdou. Očekávám buď setrvalý stav nebo zvýšení,“ uvedl Aleš Michl.

Podle něho na úbytek hypoték neměla vliv ani hypoteční krize. U nás se totiž hypotéky nedávaly každému, tak jako ve Spojených státech. Banky si své klienty prověřovaly a stále prověřují.Hypoteční trh v loňském roce zaznamenal třicetiprocentní nárůst. V plusových číslech by se měl udržet i letos. Odhady hovoří o deseti až dvaceti procentech.

OTÁZKA DNE: Máte zájem o hypoteční úvěry,i když úroky rostou?

Jana Bartošová, 27 let, Jablonec n. N., inval. důchodkyněTo asi nemám. Kdybych potřebovala někde bydlet, a bylo by to nezbytné, tak bych do toho asi šla. Co by člověk mohl dělat jiného?

M. Paulenková, 28 let, Jablonec n. N., třídič materiálu
Já určitě ne, jsem ze Slovenska a bydlím tady v pronájmu. V budoucnosti bych si ale chtěla koupit dům se zahrádkou, kde by byl klídek.

Michaela Fričová, 22 let, Varnsdorf,studentka
Ne, nad tím nyní nepřemýšlím. Časem asi určitě, sama bych to z vlastních zdrojů neufinancovala. Jinak to nejde, jedině vyhrát někde v Sazce.

Linda Nováková, 21 let, Jablonec n. N., studentka
Asi určitě ne. Jednou bych ale chtěla mít nějaký dům. Hypotéku na deset let bych si pak asi vzala. Dvacet let splácet, to je hodně dlouho.

Ladislav Zejda,23 let, Mochov,student
Ne. Dům nebo bydlení bych řešil přes rodiče. Rodina pomůže! Ty nižší hypotéky jsou na dlouhou dobu, kdo to má pak splácet?

Michala Mňuková, 24 let, Jablonec n. N.,recepční
Nemám. V budoucnu možná jo, určitě bych chtěla vlastní dům. Hypotéky na dvacet let bych se ale bála. Člověk neví, co bude za dvacet let.

Jana Bělíková, 47 let, Nová Ves n. N., dělnice
Když jste v nouzi, tak je člověk rád, že něco získá. Hypotéka je pořád lepší než obyčejná půjčka. Budu si teď zrovna půjčovat asi na dvacet let.

Jindřiška Hornová, 25 let, Jablonec n. N.,mateřská dovolená
Teď si akorát hypotéku vyřizujeme. Budeme kupovat domeček. Lepší je splácet si to svoje, než to dávat do nájmu. Ve finále je to stejná částka.