Petr Chadim je stavitelem Stavební huti Slavonice. Deníku odpověděl na několik otázek nejen kolem rekonstrukce železnobrodské zvonice, ale i dalších zakázkách.

Čím se ve Stavební huti Slavonice zabýváte?

Hlavně rekonstrukcemi a opravami historických objektů. Děláme například věžové a kostelní krovy, opravovali jsme krovy i na velkých klášterech. Podobnou rekonstrukci, jakou nám zadalo město Železný Brod jsme dělali přímo ve Slavonicích, kdy jsme také snesli celou konstrukci věže. Další podobnou rekonstrukci jsme prováděli na zvonové stolici ve věži pro zvonkohru do věže katedrály v belgickém městě Lier. Byly toho již spousty.

Jak bude složitá rekonstrukce železnobrodské zvonice?

Myslím si, že to příliš složité nebude. Jde spíš o to, rozebrat a roztřídit použitelné části. Torzo musíme celé rozebrat i se základovými trámy. Pak je můžeme roztřídit a učinit pokusy o záchranu. Některé trámy půjdou nastavit, některé se použijí celé, tam, kde jsou poničené spoje, vložíme spojky, prostě uděláme všechno pro to, aby v nové konstrukci zůstalo maximum původních částí. Určitě je jednodušší vyrobit nový trám, než se zabývat rekonstrukcí. Ale duch stavby poté mizí.

Zpracovatelné části odvezete. Zvonice povstane z popela ve Slavonicích. Pro to je určitě důvod.

Stavba bude z tesaného dřeva. Ve Slavonicích máme zázemí, kde si můžeme v relativním klidu připravovat trámy. Pak si vyzkoušíme trámy vázat. V podstatě si stavbu vyzkoušíme na sucho postavit u nás a až pak ji převezeme do Brodu a znovu postavíme. Mezitím ale musí být opraveny podezdívky, připraveny dveře, okenice i vnitřní schody.

Město zvažovalo jeden čas i výstavbu repliky, nebyla by to škoda?

Jak jsem řekl, replika by byla jednodušší, jenomže to není zrovna citlivý přístup. Ty trámy tady stojí od středověku a jejich hodnota zvýší výsledek práce. Když může zůstat alespoň něco autentického, má rekonstrukce smysl.

Je něčím brodská zvonice zvláštní?

Podle mého pohledu je to standardní věž, jakých je na území republiky ještě v celku dost. Ale pro město má určitě nezaměnitelné kouzlo.