Po jablonecké přehradě se nově objeví parkovací automaty i u místní nemocnice. Už v říjnu. Vedení nemocnice si od zpoplatnění hlavní parkovací plochy slibuje zmírnění dlouhodobých problémů s nedostatkem parkovacích míst.

„Zpoplatnění parkování pro pacienty a návštěvy jistě není příjemné, na druhou stranu pouze tento postup jim zajistí dostatek místa,“ říká ředitel nemocnice Vít Němeček s tím, že řidiči, kteří nebudou dodržovat daná pravidla, se vystavují riziku pokuty a botičky od městské policie.

A jak to bude v praxi? Hned od 1. října nemocnice vyčlení pro návštěvy a pacienty hlavní velké parkoviště po levé straně při příjezdu do areálu. Parkoviště bude zpoplatněné v době od šesti do dvaceti hodin.

„První půlhodina parkování bude bezplatná, ale za každou další hodinu bude účtovaných deset korun. Řidič si u parkovacího automatu vyzvedne lístek pro parkování zdarma na dobu půl hodiny, eventuálně si připlatí při parkování na dobu delší,“ vysvětlila mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová.

Parkovací lístek musejí řidiči stejně jako na jiných placených parkovištích umístit viditelně za přední sklo do auta.
„Pacienti, kteří jsou v nemocnici hospitalizováni, a budou zde proto parkovat několik dnů, si na informacích nemocnice vyzvednou parkovací kartu. Při úhradě regulačního poplatku za hospitalizaci na oddělení uhradí zároveň částku za parkování. Na jeden den a noc činí poplatek padesát korun,“ podotkla mluvčí nemocnice.

Bezplatná parkovací místa pro veřejnost i zaměstnance zůstávají k dispozici na parkovišti za starým vjezdem do areálu vedle mateřské školky. Návštěvníci a pacienti nemocnice také mohou využít často volného parkoviště s přistávací plochou pro leteckou záchrannou službu.
„Pacienty, kteří dosud využívali parkoviště s vjezdem ze Hřbitovní ulice, upozorňujeme, že tato plocha není určena k parkování pro veřejnost,“ poznamenala Petra Hybnerová.

Zaměstnanci nemocnice mají v areálu vyhrazená místa pro parkování, která jsou řádně označená. „Řidič – zaměstnanec musí za přední sklo umístit kartu, která ho opravňuje k parkování v areálu nemocnice. Za vydání karty zaplatí zaměstnanec manipulační poplatek,“ vysvětlila Petra Hybnerová.

Víceméně symbolické parkovné se od srpna platí i v okolí jablonecké přehrady – pět korun za hodinu nebo třicet za celý den.
Město se rozhodlo parkování v této lokalitě zpoplatnit kvůli tomu, že z rekreace u přehrady dosud nemělo žádný zisk, přičemž do ní samo musí investovat.