Dům, který vyhořel v Revoluční ulici minulý víkend, se město snaží prodat. Jde přitom již o několikerý pokus za patnáct let.

Určitý rozruch před několika lety prodej domu vyvolal. „Tenkrát se o ten dům strhl docela velký zájem. Zájemci totiž spekulovali s tím, že dům bude zbourán kvůli Regiotramu. Že ho prostě za pár šupů koupí a pak prodají nazpátek za několikanásobnou cenu,“ popsal jeden z majitelů domu v sousedství. Jeho jméno redakce zná.

Jenže byli tady i nájemníci. Sociálně slabí občané, o které se případní zájemci nechtěli postarat a i kvůli tomuto faktu prodej padl.

Kvůli projektu Regiotram bylo na dům za nějaký čas vydáno povolení k demolici. Čas ale letěl a z plánovaného Regiotramu zbyly jen trosky.

Co tedy s domem? Prodejní cena podle posudku činila pouhých tři sta osmdesát tisíc korun, což potvrdil Lukáš Pleticha, místostarosta Jablonce. „Zájemce ale zřejmě odradila existence nájemníků,“ popsal Pleticha.

Po požáru je tak dům v horším stavu, ale bez nájemníků, o které se muselo postarat město. „Už je rozhodnuto. Nájemníci z vyhořelého domu mají kde bydlet,“ sdělil Petr Vobořil, místostarosta Jablonce, pod jehož dikci patří sociální oblast města.

Jablonecká policie nechce specifikovat, jakým směrem se vyšetřování pohybuje. „Můžeme sdělit, že prošetřujeme dvě verze požáru. A to, že šlo o neodbornou manipulaci s ohněm nebo o úmyslné zapálení,“ uvedla Ludmila Knopová, mluvčí jablonecké policie. Totéž tvrdí i vyšetřovatel profesionálních hasičů Jan Ondráček, přiklání se však spíše k druhé variantě. „S největší pravděpodobností se jedná o úmyslné zapálení,“ doplnil Ondráček, který místo požáru zkoumal.

Zatím však není jisté, kdo oheň založil. Policejní pes totiž bezprostředně po požáru nenašel stopu. Jednou z variant je, že dům zapálili nájemníci. „Z výpovědí vyplývá, že se v domě nikdo cizí nepohyboval,“ popsala Knopová. Vyšetřování dále probíhá.

Město chce vyhořelý objekt co nejdříve prodat, počítá i s tím, že cena dále klesne. Stavba má dobrozdání statika, přesto by jej město nechalo příští rok strhnout. Což by zase něco stálo.