V horském ateliéru renomovaného medailéra Jiřího Dostála vznikala předloha ke zlaté a stříbrné pamětní medaili. Ztvárnil podobiznu Václava Havla. Jablonecká Česká mincovna emituje upomínku na prvního polistopadového prezidenta příští čtvrtek. Na narozeniny Dagmar Havlové.
Emise s určitostí zaujme nejen sběratele a numizmatiky. Má přinést Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 významnou částku. Z každé zlatky dostane tisícikorunu, ze stříbrné verze pak čtyři sta korun. Už nyní si ji zájemci mohou objednat v e-shopu České mincovny.
„Medaili vydáváme na počest zesnulého prezidenta, jehož přínosu si velice vážíme. Když se potvrdí námi očekávaný velký zájem tuzemské i zahraniční veřejnosti, mohla by nadace z prodaných kusů dostat až ke dvěma milionům korun,“ vysvětlil ředitel a člen představenstva České mincovny Radek Šulta.
„Jsme rádi, že vydáním pamětní medaile můžeme důstojně uctít památku pana prezidenta a těší nás také, že jsme ve společnosti Česká mincovna nalezli nového, významného partnera Nadace VIZE 97,“ konstatoval Vangelis Zingopis, vedoucí kanceláře Nadace VIZE 97.
Zlatá půluncová medaile o průměru 28 mm vychází v nákladu 700 kusů a prvních sto kusů bude očíslováno. Stříbrná uncová medaile o průměru 37 mm vychází v nákladu 3 000 kusů, z toho polovina bude kolorovaných. Projekt má přitom výrazně charitativní charakter. Medaile ve zlatě se bude prodávat za 25 000 korun, stříbrná verze za dva tisíce.
Nejde o první podobiznu Václava Havla na medaili.
Tombaková medaile, kde exprezidenta ztvárnil sochař a medailér Miroslav Mlynář, s průměrem 6 centimetrů spatřila světlo světa v roce 1990, kdy ji vydalo Uměleckoprůmyslové muzeum Praha. V roce 1993 vymodeloval profil Václava Havla akademický sochař a medailér
Milan Knobloch, mj. autor bronzové busty Milady Horákové. Ve stříbře a bronzu vznikla k volbě prezidenta. Třetí medaili pro desetileté výročí vzniku České republiky ve zlatě se portrétu v roce 2003 ujal sochař a medailér Ladislav Kozák, který je mimo jiné autorem platné desetikoruny a jeho bimetalovou padesátikorunu vyhlásili v roce 1993 oběžnou mincí světa.
Mimo veřejnost vznikl další portrét pro několik kusů medailí. Autor nejkrásnější zlaté pamětní mince na světě Nové Město pražské, platné dvacetikoruny či Řádu T. G. M., sochař Vladimír Oppl vytvořil jako dárek zlatou a stříbrnou uncovku k 75. narozeninám Václava Havla. O pět let
dříve u příležitosti sedmdesátin modeloval podobiznu Luboš Charvát, zlatých a stříbrných medailí o průměru 25 milimetrů razili pouze po sto číslovaných kusech. Autor zatím posledního portrétu Václava Havla je neméně uznávaný odborník v této oblasti. Sochař a medailér a ředitel jablonecké uměleckoprůmyslové školy Jiří Dostál.
Šel jsem mimo čas. V košili a ve svetru je neformálně lidský
„To byla nejtěžší, ale zároveň moje zatím nejkrásnější práce,“ konstatoval akademický sochař a renomovaný medailér Jiří Dostál. Oslovili jej, aby vymodeloval portrét Václava Havla pro medaili, kterou příští týden razí v Jablonci. Revers s podpisem exprezidenta a textem v opisu Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí vytvořil Jan Hásek.
Že právě Dostál bude autorem, jej mile a nečekaně překvapilo. Zakázka byla ale velmi rychlá. Od schválení kresby měl zhruba tři týdny na modelaci. „S obrovskou zodpovědností souvisel i pocit, že jde o takovou osobnost. A pak, on se stále usmíval. Na medaili je pohled ze předu. V kresbě to jde, na fotografii také, ale medaile je nemilosrdná,“ vysvětlil Dostál. Přestože to byla podle něj těžká práce, ohromně jej bavila a věnoval se jí ve veškerém možném čase.
„Představuji jej takového, jaký byl. Skromný a lidský. Z profesionálního hlediska ale považuji za nejlepší medaili Václava Havla tu od Milana Knoblocha,“ dodal Dostál s tím, že by se velmi rád zúčastnil příští týden ražby v České mincovně.