Holicí strojek, hodinky, parfémy, elektroniku nebo dokonce neplatné smlouvy jsou ochotni zloději prodávat přímo na ulici. Pokud kolemjdoucí odmítne výrobek koupit nebo podepsat smlouvu nebrání se pachatel použít i násilí.
Podobnou zkušenost má i devětačtyřicetiletý muž z Jablonce. „V pondělí si muž, který procházel Lidickou ulicí, odmítl výrobek od prodejce koupit Po stálém naléhání pachatele, poškozený vytáhl peněženku, z níž mu údajný obchodník sebral peníze a utekl,“ uvedla tisková mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová. Při krádeži se pachatel nebránil násilí a okradenému muži dal pěstí do zubů.
„Podle informací se jednalo o muže snědší pleti, zhruba 55 let starého a 170 centimetrů vysokého. Měl velkou oholenou hlavu, výrazné oči a zavalitější postavu. Pachatel se také nepohyboval sám, na blízku mu byla padesátiletá žena a dvacetiletý muž,“ uvedla Ludmila Knopová.
Věci od pouličních prodejců bývají většinou kradené. Nejen proto jablonecká policie varuje lidi, aby si od pouličních prodejců nic nekupovali.
Předvánočního shonu nevyužívají jenom prodejci předmětů, ale také podvodníci, kteří lákají k podpisu smlouvy. „Jednou moji mamku zlákali dva chlapi na podepsání smlouvy na telefonní paušál. Ve finále se však ukázalo, že smlouvu s telefonní společností nemají a je tedy neplatná,“ řekla Petra Červená z Jablonce.
Pouličních zlodějů vždy v období Vánoc přibývá.