Čtvrtý týden běží v sedmi jabloneckých základních školách kampaň Dejme knihám druhou šanci daruj knihu. Vzbudila zájem nejen u dětí, školních knihovníků, pozitivní reakce jsou i od rodičů a veřejnosti.

„Jsem moc rád, že druhá šance pro knihy vzbudila tak kladný ohlas, zasáhla děti i dospělé. Těší mě, že stále čteme, že máme knihy rádi a že chceme pomoci knihovnám, a proto mi ani nevadí, že jsem se spletl, když jsem říkal, že se čte stále méně. Knihy mají lidé pořád rádi, byť se hodně rozšířily elektronické čtečky," usmívá se náměstek primátora Pavel Svoboda.

První ročník je zaměřen především na literaturu pro děti a mladistvé. Nejde ovšem pouze o strohé odevzdávání knih. Smyslem celé akce je rozdmýchat chuť dětí číst a zapojovat jejich fantazii. Kromě toho je pro některé třídy místních základních škol připraven i doprovodný program v Městské knihovně.

Včera měly děti možnost shlédnout loutkové představení Pohádky pro Dášenku na motivy knihy Karla Čapka. Vzhledem k nemoci hlavní aktérky Jarmily Enochové ovšem pořadatelé museli sáhnout k náhradní variantě, kterou byly dvě filmové pohádky od Hanse Christiana Andersena. „O představení ovšem nepřijdou. Hned, jak to půjde, pozveme děti z druhých tříd Základní školy Pasířská a Šumava do knihovna znovu," slíbil náměstek Svoboda.

Tento projekt se rozeběhl 15. února a pokračovat bude do konce března. O tom, že je úspěšný, svědčí i fakt, že děti knihy se souhlasem rodičů přinášejí. „Myslela jsem si, že druhý týden děti přinesou méně knih než ten první, bohudík, jsem se zmýlila. První týden jich přinesly 73, druhý už 111. Takže úspěch," konstatuje učitelka češtiny a knihovnice ze ZŠ Arbesova Iva Vacková.

Jen dobré zkušenosti má na ZŠ Liberecké také Petra Endlerová: „Děkuji za opravdu skvělý projekt. Děti i učitelé nosí knížky a nám se rozrůstá knihovna před očima. Jelikož mám potřebu všem zúčastněným poděkovat, plánuji ve škole slavnostní zakončení celého projektu s malým překvapením."

Okolo stovky knih už mají také v Rýnovicích. „Určitě ještě přibudou další, do konce března je dlouhá doba," podotýká Lenka Chaloupková. Čtenáři, kteří se chtějí podělit o dobré knihy, jsou také v ZŠ Pasířská. „Nikdy jsme školní knihovnu neměli, původně jsem myslel, že dáme všechny knihy té městské. Teď, když se na ty skvělé publikace dívám, opět ve mně uzrává myšlenka založit naší vlastní školní knihovnu," uvažuje Jiří Vondráček, ředitel školy v Pasířské.

Projekt inspirovaný Mezinárodním dnem darování knih, který si celý svět od roku 2012 připomíná 14. února, připravil Jablonec letos poprvé. O to větší radost mají jeho tvůrci. Motto celé kampaně zní: Dejme knihám druhou šanci daruj knihu! a probíhá v sedmi základních školách (Arbesova, Mozartova, Liberecká, Pasířská, Pivovarská, Rýnovice a Šumava). Nejde přitom o sbírku nepotřebných knih, ale o darování dobré současné literatury.

Darované knihy přitom obohatí fondy knihoven školních, městské či té v DDM Vikýř. „To, že je kniha darovaná, bude vidět na první pohled. Každá takto získaná kniha bude totiž opatřená nálepkou s textem: Jsem darovaná," připomněl náměstek Pavel Svoboda.