„Pomáháme nečekaně těhotným a připomínáme mužům jejich zodpovědnost. Snažíme se předcházet zbytečným potratům, pomáhat ženám, které se cítí být k potratům nuceny, a těm, které mají po potratu psychické potíže,“ přiblížila Zdeňka Rybová, mluvčí Hnutí pro život, které zmíněný projekt organizuje.

Záštitu mu udělil i liberecký primátor Jaroslav Zámečník. „Projekt Nesoudíme. Pomáháme vhodně doplňuje široké spektrum pomoci, které v rámci rodinné politiky město nabízí. Naší záštitou pomáháme zachraňovat vztahy a životy konkrétních lidí a přispíváme k tomu, aby se informace o této bezplatné pomoci ženám v nouzi dále šířila,“ vysvětlil Zámečník.

„Spolupráce si velmi vážíme, protože pomoci můžeme jen těm ženám, které se o naší Lince pomoci dozvědí a najdou odvahu zavolat a svěřit se. Záštita od města a důvěra v náš projekt je proto zásadní,“ reagovala vedoucí projektu Jaroslava Trajerová.

Nabízí široké služby

close Leták projektu Nesoudíme. Pomáháme. info Zdroj: Archiv hnutí zoom_in Ke službám, které ženám bezplatně poskytují, patří zejména krizová intervence, psychoterapie, osobní konzultace, párová mediace, analýza výsledků prenatálních vyšetření, doprovázení těhotenstvím, doprovázení při prenatální i perinatální ztrátě, sociálně právní poradenství, zprostředkování ubytování v prověřených rodinách nebo finanční a hmotná výpomoc.

Svou podporu vyjádřil i Liberecký kraj. „Projekt Nesoudíme. Pomáháme považujeme za velmi důležitý. Naší záštitou přispíváme k tomu, aby se informace o této bezplatné pomoci ženám v nouzi dále šířila. Potrat není vytržení zubu, je to celoživotní trauma, které může rozvrátit i ten nejlepší vztah,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka.

„Žena se na počátku nečekaného těhotenství často ocitá v akutní krizi, musí se rychle rozhodnout, často v řádu dní, zda si dítě ponechá, a nemá možnost si o své situaci v klidu promluvit a poradit se. Naše bezplatná linka jim tuto možnost dává. Pracují zde zkušené psycholožky, specializované na krizovou intervenci, ale pokud je potřeba, tak jsme schopni do řešení každé konkrétní situace zapojit další externí odborníky, například na psychoterapii, osobní konzultace, partnerské mediace nebo na sociálně právní poradenství,“ doplnila Trajerová.

Sázka na spoty i známé osobnosti

Videospot projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ vtipnou formou akcentuje společenskou zodpovědnost muže za ženu a počaté dítě. Na natočení se podíleli herci Ester Geislerová, Matouš Ruml a Josef Polášek. „Klip se nám podařilo zařadit do sítě multikin Cinema City a CineStar. Promítaly se vždy před filmem převážně v Praze, ale i Plzni, Liberci či Ústí nad Labem,“ upřesnila Rybová. Projektu vyjádřily svou podporu i známé osobnosti jako zpěvačka Petra Černocká, herečka Veronika Žilková, novinářka Daniela Drtinová či zakladatel babyboxů Rudolf Hess.