Dlouhá léta se snaží radnice v Železném Brodě o výstavbu dopravního terminálu. Ten by měl vyrůst přesunutím autobusového nádraží k nádraží Českých drah. Projekční část je hotova, ale nyní celý záměr stojí na slepé koleji.


A to přesto, že projektová dokumentace do dnešních dnů odsála z městského rozpočtu dva milióny korun. Město totiž loni neuspělo se žádostí o dotace z Regionálního operačního programu, narozdíl od podobného projektu připraveném městem Tanvald.


„V současné době není žádný dotační titul na terminály vypsán. Dokonce máme informace, že letos vypsán ani nebude,“ popsal André Jakubička, starosta Železného Brodu, aniž by chtěl předjímat zda a kdy se terminál vůbec podaří realizovat.


Podle jeho slov projekt nemá slabinu a realizací by se vyřešil i neuspokojivý stav stávajícího autobusového nádraží v centru města.
A pokud peníze z Evropské unie nedorazí? „Může se stát, že budeme muset projekt strčit do šuplíku,“ doplnil starosta.


Ambiciózní projekt železnobrodského dopravního terminálu počítal i s využitím stávajícího autobusového nádraží. Tam měla zůstat jen zastávka, cestující by tedy nemuseli do centra města z terminálu chodit pěšky.


Dopravní terminál má podle projektů vyrůst v těsném sousedství nádraží Českých drah a panelových domů na sídlišti Vápenka. Po dřívějších protestech místních obyvatel musel být projekt v minulém roce výrazně přepracován.


„Z původního trojúhelníkového půdorysu se stala nudle, souběžná s budovou Českých drah a samotnou dráhou. Ubylo nástupních míst ze sedmi na pět,“ přiblížil změny Pavel Tauš, architekt společnosti Atelier4.


Směrem k panelovým domům má být autobusové nádraží odizolováno protihlukovými stěnami.
První stavební práce měly začít už letos. Zcela určitě ale nezačnou.


Ostatně město loni neuspělo ani s další žádostí o dotaci z ROP na přestavbu nevyužívaného objektu bývalého výměníku u panelových domů na Jiráskově nábřeží.


Měla se sem přesunout Městská knihovna, která zatím sídlí v problematické části města. Projekt přestavby výměníku počítá i se vznikem Mateřského centra.


„Tento projekt je naší prioritou, budeme žádat o dotace kdekoliv. I on je však ohrožen současnou ekonomickou situací,“ sdělil Jakubička.