Nadšení zrozené v Železném Brodu roste. „Projekt slaví velké úspěchy u dětí i velkého množství organizací ve všech krajích,“ usmívá se duchovní „máma“ Dětí na startu Jana Boučková.

Výjimečností projektu, který se zaměřuje na všeobecnou pohybovou přípravu dětí předškolního a mladšího školního věku, je to, že je vhodný pro děti štíhlé i obézní, zdravé i s handicapem. Na Děti na startu nedá dopustit například Toník ze Železného Brodu, který trpí zrakovou vadou. Jeho tatínek chodí na hodiny s ním a asistuje mu, zároveň pomáhá i ostatním dětem.

„Nyní už je pouze otázka času, kdy s ním nebudu muset chodit. Toník vše krásně zvládá, a to mu dodává sebedůvěru i v ostatních oblastech života. Bez problémů tu zapadne do kolektivu a nikdo jeho handicap neřeší,“ všiml si otec.

Toníkova přítomnost a jeho handicap rozhodně nikoho neomezuje. „Jeho rodiče jsou aktivní a inteligentní lidé, kteří chápou, že Toník potřebuje jako každé dítě pravidelný pohyb. Toník spolupracuje se všemi asistenty tak, aby si každý uvědomil, co zvládne a co ne. Dělá velké pokroky, což je dáno především tím, že ho pohyb baví,“ chválí ho Jana Boučková.

„Děti na startu je projekt pro všechny. Je to pouze na nás dospělácích, jak k dětem s jakýmkoli handicapem přistoupíme,“ tvrdí známá cvičitelka.

Ale nejen tělesně postiženým podává projekt Děti na startu pomocnou ruku. V poslední době se zaměřuje i na děti ze sociálně slabších rodin. „V České republice jsou místa, kde se mnoho dětí nemůže věnovat mimoškolnímu sportování ze sociálních důvodů, protože rodiče nemají na sportovní aktivity peníze. To všechno se naším projektem snažíme změnit,“ říká Boučková.

Ostatně hodiny projektu navštěvují třeba i děti z Dětského domova Tereza v Semilech. Děti chodí cvičit zdarma – díky dotacím, na které lidé kolem projektu dosáhnou.

PODPOŘIT PÉČI O ZDRAVÍ

Děti na startu je projektem iniciativy Česko se hýbe, jejímž hlavním organizátorem je Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz. Iniciativa je zaměřená na podporu zdravého životního stylu a aktivního pohybu jako nedílné součásti každodenní péče o zdraví. Vznikla v roce 2011. Janě Boučkové se tato aktivita zalíbila a vrhla se do ní po hlavě. O rok později přišla na svaz už s projektem Dětí na startu.

BĚHAT, SKÁKAT, PADAT

A co se malí sportovci na hodinách Dětí na startu naučí? Především ovládat své tělo, správně běhat, dělat kotoul, skákat, padat, nebát se míče. „Pilotní hodinu jsem dělala u nás v Železném Brodu, vychytali jsme nějaké mouchy a šli jsme do toho,“ vzpomíná na začátky Dětí na startu Jana Boučková, bývalá mistryně světa a Evropy ve fitness stepu, trenérka vítězů světového poháru a mistrů republiky a majitelka fitness centra. Dnes znají projekt děti v celé republice. A nejen děti.