Řada dalších tápe v tom, kde hledat práci a jak při výběrových řízeních nezapadnout do průměru. A motivace? U dlohodobě nezaměstnaných dávno přestala existovat. V těchto a mnoha dalších ohledech by měl lidem pomoct nový společný projekt úřadů práce v Libereckém kraji. Má podobu několikahodinových seminářů, které se na Jablonecku uskuteční hned v patnácti obcích.

Dva semináře už se konaly – jeden na Smržovce, druhý včera v Tanvaldu. Na oba dorazilo kolem osmdesáti zájemců. „Proč jsem přišel? Protože práci nemám už skoro rok, přestože se snažím. Třeba mi tohle v něčem pomůže,“ řekl Deníku pan Pavel z Tanvaldu.

Jiní o svých problémech příliš mluvit nechtěli, často totiž zaznívalo slovo dluhy. „Ne nadarmo se projekt zabývá finanční gramotností. Je to důležitá oblast a přiznejme si, že v tomto ohledu máme mezery každý. Lidé se například dozvědí, jak se vyhnout exekuci, případně jak už nastalou exekuci řešit.

Záběr seminářů je ale daleko širší. Dalším z cílů je podpořit lidi v hledání práce. Dlouhodobě nezaměstnaní si často na každodenní rutinu bez práce zvyknou a je pro ně potom těžké hledat motivaci,“ uvedl ředitel jabloneckého úřadu práce František Schier.

Jak vychází najevo, spousta lidí vůbec neví, kde práci hledat. Proto je součástí seminářů také prezentace portálu Ministerstva práce a sociálních věcí a dalších webových stránek.

Podle Tomáše Hájka, předsedy občanského sdružení Most ke vzdělání, která semináře zajišťuje, je výhoda těchto akcí v tom, že se lektoři mohu lidem věnovat několik hodin vkuse, tedy intenzivněji než úřady práce.

„Navíc přijedeme až za nimi, takže je to pro ně jednodušší,“ poznamenal Tomáš Hájek.

Kvalifikovaní lektoři se na seminářích zabývají také otázkou, jak mohou lidé zvýšit svou konkurenceschopnost při výběrových řízeních. „Jablonecko se vždy vyznačovalo velmi nízkou nezaměstnaností, do pěti procent, ale teď je tomu úplně jinak a i když práce stále je, získat ji pro mnohé není jednoduché,“ konstatoval František Schier.

Semináře se konají v rámci projektu Finanční gramotnost, který společně připravily úřady práce v Libereckém kraji. Účastníkům je k dispozici mobilní učebna, veškeré technické zázemí včetně PC a přístupu na internet.

Projekt, nad nímž převzal patronát předseda senátu Přemysl Sobotka, vznikl při příležitosti Roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Na Jablonecku se uskuteční ještě třináct seminářů, poslední 30. září.