Na revitalizaci město žádá o dotaci z operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Náklady jsou vyčísleny na 4,7 milionů korun, dotace by mohla činit až 3,5 milionu. Koupaliště je dlouhodobě neudržované a tomu odpovídá i jeho technický stav. „Proto ho chceme opravit a zároveň tak vytvořit co nejlepší podmínky pro vodní a na vodu vázané živočichy a rostliny,“ vysvětlil náměstek primátora Lukáš Pleticha.

Dobývání ztraceného záchranáře 2018.
FOTO: Ztraceného záchranáře dobývalo šestnáct týmů

Koupaliště vzniklo před více než sto lety a na začátku minulého století bylo centrem plavání, vodních sportů, ale třeba i bruslení. Na ostrůvku uprostřed bývala půjčovna lodiček, odvážlivci tu podle dobových fotografií tehdy zkoušeli vodní lyže. Bývávalo tu veselo ale i relativně nedávno. „Když se v devadesátých letech vypustila přehrada a čistila se, bývala tady hlava na hlavě,“ popsala Jiří Halama z Jablonce.

Novoveské koupaliště na začátku minulého století nabízelo množství radovánek, třeba i jízdu na vodních lyžích.Zdroj: vyuzivani-vody-na-luzicke-nise.webnode.cz

V současné době koupaliště hojně využívá klub lodních modelářů Admirál, který zde pořádá i závody. „Vodní plocha je tady klidnější než na přehradě. Pořádali jsme jsme tady například srazy modelářů,“ vysvětlil předseda klubu Zdeněk Tomášek. Ticho kvitují lidé žijící v sousedícím domě s pečovatelskou službou. „Chodím tam krmit kachny, je tam klid. Ještě nedávno si tady dávaly dostaveníčka party mladých lidí, ale teď už je klid úplně,“ ukazuje na klidnou hladinu pan Josef.

Jablonecká radnice.
Nové vedení Jablonce nad Nisou čistky na magistrátu neplánuje

Revitalizace celého prostoru by měla začít příští rok. Zahrnuje nové výpustě a bezpečnostní přeliv, nové napouštěcí potrubí z Černostudničního potoka, opravu opevnění hráze, betonových i kamenných zdí a odtěžení sedimentů, z nichž část bude využitá na navýšení dna v nejhlubší části koupaliště tak, aby jej bylo možné kompletně vypustit, a část na navýšení hráze na severovýchodní straně mezi současným brouzdalištěm a kamennou opěrnou zdí.

Přehrada v Jablonci nad Nisou na snímku z 12. října.
Voda v jablonecké přehradě ubývá, v potocích hynou ryby

Po realizaci rozdělí novoveskou nádrž zrekonstruovaná dělící hráz na dvě části. „V té jižní, mělčí části u přítoku, podpoří úprava dna a břehů rozvoj pobřežních porostů. Tato polovina nádrže by se měla stát biotopem, v němž se bude rozvíjet a stabilizovat populace zvláště chráněných lokálních druhů živočichů, například obojživelníků, jako je skokan ostronosý a skřehotavý, čolek horský či mlok obecný, nebo různých druhů hmyzu, například vážek. Součástí úprav břehů je také kácení některých dřevin, díky kterému se prosluní mělké vodní pobřežní pásmo a tím se budou rychleji vyvíjet raná stádia obojživelníků,“ popsala projekt vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová.

Jaroslav Zeman.
Senátorské křeslo obhájil Zeman. Vyhrál o 13 procent