Soutěž se má týkat kompletní revitalizace parku, který získal v posledních desetiletích nelichotivou nálepku místa, kde se setkávají bezdomovci, pijáci i narkomani.

„Zadání je krajinářsko-architektonické s uměleckým přesahem,“ přiblížila vedoucí kanceláře architektury města Pavlína Müllerová. „Území navazující na centrum města bylo desítky let opomíjené. Přitom jde o celkově zajímavou lokalitu: z jedné strany sokolovna, z druhé bývalé městské lázně,“ doplnila architektka.

Architekti, kteří se do soutěže přihlásí, musí počítat i se zapojením uměleckých prvků, návrhem nové sítě cest přes park a vegetačních ploch při maximálním zachování vzrostlé zeleně. V takzvané ideové části se očekává řešení širších vazeb a návazností podél řeky, například cyklostezka.

Důraz se bude klást na hospodaření se srážkovou vodou zejména v souvislosti s požadavkem na nový vodní prvek. „Dále by měl návrh počítat s malým zázemím, toaletami, kavárnou nebo bistrem a multifunkčním venkovním prostorem pro kulturněspolečenské aktivity,“ přiblížila Dita Procházková z kanceláře architektury města.

Jablonecká přehrada, nedokončený stánek U Prutu.
Jablonec znovu navýšil pokutu staviteli bistra U Prutu. Už přesáhla milion

Před deseti lety tu stávala vodní nádrž a fontána. Betonová vana ale vodu propouštěla, a tak byla pro nefunkčnost odstavena a v roce 2012 zcela zmizela.

Projekt revitalizace Tyršových sadů má šanci zabodovat mezi projekty programu ITI (Integrované územní investice), v němž jsou zhruba 3 miliardy korun. „U projektů zařazených do ITI se klade velký důraz jak na integrovanost řešení, tak i na projektovou a stavební připravenost, neboť do poloviny roku 2025 se musí zažádat o 20procentní alokace, což v případě ITI znamená proinvestování necelých 300 milionů korun.

Realizace a příprava projektů musí být rychlá a města musí být připravená,“ sdělil náměstek primátora Petr Roubíček.
Vedení města předjímá, že revitalizace parku by měla zvýšit i bezpečnost. Park se totiž dlouhodobě potýká s výskytem nepřizpůsobivých obyvatel.

Příští rok si Tyršovy sady, park založený v roce 1894, připomene 130 let trvání. Původně se jmenoval Městský park. V uvedeném roce ho založil jablonecký Okrašlovací spolek na mokřinatém pozemku u říčky Nisy.

The Cello Boys v Jablonci nad Nisou
Klasika, pop i rock. Jablonecké náměstí před radnicí zaplnili The Cello Boys

Přirozený zdroj spodní vody využívalo umělé okrasného jezírko zakončené nevelkou hrází s ozdobným zábradlím. Ve vodě rostly lekníny a vodní rostliny, v zimě se na zamrzlé hladině bruslilo. Nedaleko jezírka stál gloriet pro pořádání venkovních koncertů.

Velkou, ale poněkud nešťastnou rekonstrukcí bez vkusu a koncepce park prošel koncem 70. let minulého století. Výsledkem byly betonové cestičky s živičným povrchem a vybetonované jezírko, v němž se neudržela voda. Další velká úprava spočívající zejména v doplnění zeleně a mobiliáře přišla v roce 2001. Těmi posledními byly rozsáhlé opravy v letech 2012–2014.

Vodní nádrž a fontána zmizely z parku v létě 2012. Město opravilo dešťovou kanalizaci a prořezalo stromy. O rok později dostal Tyršův park nové herní prvky na dětské hřiště, koše i lavičky. Na podzim téhož roku se tu za finančního přispění ministerstva vnitra v rámci prevence kriminality objevilo veřejné osvětlení.

Jablonecká přehrada. Bistro U dvou přátel.
Prázdniny otevřely na jablonecké přehradě další stánky. U Prutu se stále staví

Své 120. narozeniny park oslavil i s čerstvě natřeným altánem, kde se odehrál opět promenádní koncert. Ty se sem v plném lesku vrátily v roce 2014 a od té doby tu probíhají o prázdninách vždy v neděli odpoledne.

V roce 2020 vznikla přestavbou nepoužívaného domku v rohu parku u sokolovny služebna městského strážníka okrskáře a asistentů prevence kriminality se sociálním zázemím a další dvě místnosti pro skladování propriet, například při zajištění kulturních a sportovních akcí, které se v parku konají.