V uplynulých měsících opustilo provozy Jablonex Group sto patnáct lidí. Vedle Jablonce a Zásady jich zůstalo bez práce nejvíce na Železnobrodsku. Tam mimo jiné skončila výroba dutého skla.
„V Železném Brodě od začátku roku skončilo devadesát lidí, z toho šestadvacet bylo z výroby dutého skla,“ uvedl ředitel divize Perle Pavel Marek. Podle jeho tvrzení s každým člověkem hovořili osobně, snažili se nabídnout práci na jiném místě. „Drtivé většině zaměstnanců z provozu duté sklo byla nabídnuta práce na odpovídajících postech,“ konstatoval Marek. Žádný z nich ji nepřijal.
Podle Marka mohli využít dosavadních zkušeností, protože se jednalo o vysoce odbornou práci. Ale daleko. To by znamenalo dojíždění, například do Desné.
Na úřadu práce se zatím přihlásily čtyři desítky zájemců o práci. „Na nezaměstnanost v regionu to zatím významný dopad nemělo,“ míní mluvčí Michal Holý.
Mezi lidmi panují obavy, zda je s propouštěním konec. „Sklo se dováží ze zahraničí, a to bere lidem práci,“ posteskla si Kateřina Koňáková ze Železného Brodu. Je to ale stejné, jako v řadě dalších odvětví. Český trh zaplavuje levný asijský textil, obuv, ale i bižuterie. Sociálně slabší domácnosti sáhnou po levnějším, ale nekvalitním zboží. „Začarovaný kruh,“ konstatoval podnikatel Aleš Kratěna.
V současné době zaměstnává největší sklářská a bižuterní společnost v republice Jablonex Group přes tři tisíce lidí. Její tržby se pohybují kolem tří miliard ročně. Vedení propouštění příliš komentovat nechce. „Je to i pro nás citlivé téma,“ uvedl mluvčí společnosti Lukáš Jankovský.