S cimbálovou muzikou je v Libereckém kraji neodmyslitelně spjato jméno Dušana Kotlára. Méně lidí již ví, že napsal poutavou knížku určenou nejen pro romské děti a jejich rodiče. Vypráví v ní o tom, jak žili Romové kdysi. Působil především na Liberecku. Od října otevřel Nízkoprahové centrum v Jablonci.

Byl to záměr se přestěhovat?
Hledali jsme vhodné prostory v Liberci, ale tam, bohužel, nebyly. V Jablonci jsme je našli. Dokonce město mělo požadavek na Nízkoprahové centrum a my máme tyto služby zaregistrované.

Pracujete měsíc, jaká je odezva?
Děti jsou nadšené. A nejen ty, i rodiče. Mají kam chodit a netoulají se po ulici. Moc mě těší, že se někteří rodiče přišli podívat a chtěli se přesvědčit, v jakém prostředí jejich děti pracují a s kým. Přijdou, poděkují a odejdou.

Čemu se děti v centru věnují?
Chceme je podchytit hlavně v tom, co je baví. Máme dramatický, výtvarný, pěvecký a hudební kroužek. Podchytíme, kdo má jaký zájem, podle toho mu pak řekneme, v kolik hodin by měl přijít.

Kolik už dětí do centra chodí?
Teď spousta, ty prostory nám začínají být malé. Celkem tak šedesát. Stalo se, že v jeden den přišlo i třiatřicet dětí. A to je na dvě místnosti těžko uhlídatelný kolektiv. Pokud chceme nabídnout kvalitní a odbornou práci pro jejich činnost, možná že do budoucna budeme muset řešit stěhování do většího.

Které dny se v Jungmannově ulici scházíte?
Pondělí, středa a čtvrtek vždy od dvou do pěti. Často už jsou děti tak netrpělivé, že čekají půl hodiny předem a často se jim ani nechce domů.

Práce s romskými dětmi je hodně odlišná?
Vím, že ve městě funguje třeba Vikýř, ale těžko tam cigáni chodí. Tady pracují cigáni a děti tam právě proto chodí, protože jim rozumí a dospělí zase rozumí jim. Všichni mají navíc pedagogické vzdělání.

close zoom_in

Jako první město v Libereckém kraji se může Jablonec pochlubit nízkoprahovým zařízením pro děti a mládež cílové skupiny Romů. S nápadem přišlo občanské sdružení Romský život.

"Od doby založení, tedy od roku 2000 se činnost naší organizace orientuje na problematiku života Romů, a to jak v oblasti sociální, výchovně – vzdělávací, ale i kulturní. V souvislosti s platností zákona o sociálních službách máme registrovány služby, mimo jiné právě nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. V minulosti jsme realizovali řadu aktivit, uvedu například festivaly romské kultury, výstavy, dramatické provedení romské pohádky, veřejná vystoupení nebo ojedinělou akci svého charakteru – oslavu patronky Romů svaté Sáry. Tím, že se nám podařilo najít vhodné prostory, jsme současně mohli reagovat na potřeby komunitního plánování Jablonce a Strategii rozvoje Libereckého kraje. Volnočasový program dětí a mládeže je třeba posilovat z řady důvodů, zvláště však proto, že je součástí socializace jedince. Právě romské rodiny lze často charakterizovat zejména nedostatkem finančních prostředků, z čehož plyne nemožnost zajistit mladé generaci plnohodnotný rozvoj. Chceme jim umožnit věnovat se smysluplné činnosti. Klub KHAMORO nabízíme zkvalitnění trávení volného času jako prevenci kriminality," popsal Dušan Kotlár.