Pořadatelé zvolili za místo konání akce symbolicky Trojzemí u Hrádku nad Nisou, aby se na něm mohli sejít obyvatelé Česka, Polska i Německa. Nejvíce účastníků přišlo z Hrádecka, které je dolu nejblíže a jeho dopad by pocítilo nejvíce. „Rozšíření dolu však bude mít vliv nejen na Hrádecko, ale na celý region. Když například bude nutné vést vodu na Frýdlantsko až z Josefova Dolu, dotkne se to také Jablonecka,“ varoval starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka.

S majiteli dolu přitom komunikace neexistuje. „PGE je velká firma, to je jako byste se chtěli domlouvat s vedením Densa, které sedí v Japonsku,“ přirovnal starosta.

UŽ KÁCÍ A BOŘÍ

Obrovského vlivu na kvalitu života se bojí i obyvatelé malé osady Uhelná, která má už teď důl téměř na dohled. „Ještě nemají vypracovanou studii dopadu na životní prostředí, už se tam ale kácí a probíhá likvidace vesnice,“ vysvětlil jeden z obyvatel Uhelné Daniel Gabryš, podle kterého bude mít rozšíření dolů vliv i na cenu zdejších nemovitostí.

Podle pořadatelů akce z organizace Limity jsme my končí příští rok polské státní společnosti PGE povolení k těžbě, ale místo toho, aby v souladu s celosvětovými trendy útlumu povrchové těžby hnědého uhlí důl uzavřela, tak jej chce prohloubit o přibližně sto metrů a rozšířit. „Už teď je viditelným důsledkem současné těžby významný pokles spodních vod na české straně a podle odhadu odborníků dojde po prohloubení dolu k nevratnému poškození krajiny,“ sdělil Jan Polášek z organizace Limity jsme my.

Proti plánům společnosti PGE aktivně vystupuje i Liberecký kraj. „Chceme, aby se polský stát přestal tvářit, že emise a vliv dolu končí na hranicích,“ řekl na akci hejtman Martin Půta.

POŠLOU DOPIS POLSKU

Během protestního setkání se podařilo sesbírat stovky podpisů pod dopis adresovaný polské vládě, aby záměru rozšíření dolu zabránila. Akci ukončil lidský řetěz, kdy se přítomní všech národností chytili za ruce a symbolicky vytvořili kruh protínající všechny tři státy. Několik odvážlivců se i přes nepříliš teplé počasí obětovalo a neváhalo vkročit do řeky Nisy.

Protest pořádalo hnutí Limity jsme my spolu s Greenpeace ČR, místním spolkem Chráníme vodu, polskými organizacemi Rozwój TAK – Odkrywki NIE a EKO-UNIA a německou lokální skupinou Greenpeace Oberlausitz.