Panely měly totiž vyrůst v nové průmyslové zóně, kterou plánuje do budoucna vedení města. Lidé se ale obávají, že by v zóně mohl třeba změnit některý vlastník původní sklad na fabriku a ta že by mohla hlukem, prachem a exhalacemi znečišťovat životní prostředí v Jílovém.

„Sám za sebe elektrárnu podporuji. Jde o získávání energie způsobem, který je k přírodě šetrný. Navíc se solární panely dají považovat za dočasnou stavbu. Až doslouží, mohou se rozebrat a materiál, z něhož jsou postaveny, se dá recyklovat a znovu použít,“ vysvětlil starosta Hodkovic Antonín Samek. Lidé v Jílovém tak neprotestují proti samotné solární elektrárně, ale proti celé průmyslové zóně. Nepřesvědčila je ani debata s odborníky, kterou svolal starosta.

„Vysvětlili jsme lidem, že název průmyslová zóna ještě nemusí znamenat, že bude celá plocha zaplněná fabrikami. Druh podnikání totiž lze dopředu omezit takzvaným regulativem. V něm úředníci stanoví závazně, co v průmyslové zóně může být a co už ne,“ zdůraznil starosta s tím, že po protestech obyvatel Jílového zřejmě hodkovičtí zastupitelé celý projekt zóny pozastaví.

Jílové má 140 obyvatel. Tato část Hodkovic nemá vlastní samosprávu. Počtem obyvatel tvoří Jílové jen zlomek Hodkovic, v nichž žije celkem kolem 2700 lidí. Přesto to nyní není poprvé, co se obyvatelé postavili proti plánům města.

„Kdysi vedení města tvrdilo, že u Jílového vyrostou nové byty. To by nám tolik nevadilo. Ale pak najednou tady plánovali vybudovat drtičku skla. To se nám nelíbilo, takže jsme proti drtičce podepisovali petici,“ řekla jedna ze starousedlic Jílového Miluška Holanová, která v Hodkovicích žije od roku 1948 a v Jílovém od roku 1962.