Průběžná ulice je důležitá pro rodiče, kteří vozí své děti na tréninky, místní obyvatele nebo zahrádkáře. Zároveň se ta samá ulice stala oblíbenou pro vyznavače in–line bruslení. Oba tábory chtějí, aby ten druhý navždy opustil prostory ulice Průběžná. Radnice hledá kompromis.

V rámci zvelebení okolí jablonecké přehrady by mělo dojít i ke změně dopravního značení ve zmiňované ulici. „Změníme dopravní značení a umístíme zde značku obytná pěší zóna. Autům nemůžeme zabránit zcela vjezd do ulice Průběžná, ale jejich rychlost tak omezíme na třicet kilometrů za hodinu,“ podotkl jablonecký starosta Petr Tulpa.

Přibydou zpomalovací retardéry

Aby řidiči, ať už vozící své ratolesti na sportovní tréninky nebo zahrádkáři opravdu zpomalili, v téže ulici za odbočkou k hotelu Břízky by se měly objevit zpomalovací ne jednolité retardéry. „Jelikož se jedná o okamžitá opatření, měly by se objevit již v měsíci srpnu, pokud nám je schválí dopravní inspektorát,“ doplnil starosta.

Ulice průběžná patří do kategorie třetí třídy, tudíž i chodci i bruslaři by měli dodržovat pravidlo chodit i jezdit na bruslích vlevo.

In–line bruslení za poslední dva až tři roky stouplo na oblibě a rozšířit prostor pro tento sport považuje radnice za logický. „Na začátku hráze u Rybářské bašty posuneme květníky a upravíme povrch tak, aby volně přecházel na stávající dráhu,“ zmínil Petr Tulpa. Další alternativou pro bruslaře pak bude volnočasový areál v ulici Čelakovského, jehož jednotlivá hřiště bude spojovat právě in–line dráha.

Na červnovém setkání vedení města s občany vyplynulo, že lidé již nechtějí další sportoviště, ale chtějí opravit stávající. V současné době je již oplocené volejbalové hřiště, v plánu je i rozšíření cyklostezky a opravy schodů.

Umístění dřevěného mola má týdenní zpoždění

Nyní pracovníci betonují zhruba ve tři čtvrtě hráze mezi první a druhou nádrží jablonecké přehrady patky, které budou kotvit a držet molo. „Umístit molo a přimontovat schody bychom měli ke konci příštího týdne,“ řekl vedoucí oddělení pro komunikaci s veřejností Borek Tichý.

Pro jedno molo místo slibovaných dvou se radnice rozhodla z úsporného hlediska. Zda umístí i druhé, jak bylo plánováno, rozhodnou až po letní sezoně.

Jedno molo přijde na dva miliony korun a pokud se osvědčí, nechá město vyrobit příští rok ještě jedno, které bude sídlit na mšenské straně u Prutu. Dřevěná plovárna má sloužit veřejnosti pro zpestření pobytu u přehrady – v létě jako opalovací plochy a v zimě zatím pokusně pro přezouvání bruslařů.

Důležitá je údržba zeleně

Na pozemcích města včetně těch okolo jablonecké přehrady se o ni starají pracovníci Technických služeb města Jablonce. Okolo přehrady jsou však i pozemky, které patří soukromníkům. „Často chodíme s vnoučkem hrát si na dětské hřiště u přehrady nedaleko sauny. Je zajímavé, že travnatý porost na plážích je posekaný, ale u dětského hřiště nikoliv,“ postěžovala si častá návštěvnice dětského hřiště. Borek Tichý potvrdil, že pozemky, kde se hřiště nachází, patří skutečně městu. Proč však tráva není posekaná, nedokázal zodpovědět.

V budoucnu chce město investovat do zlepšení zázemí kolem přehrady sto milionů korun. U vodního díla chybí převlékací šatny nebo sociální zázemí. Většinu prostředků chce radnice získat z operačních programů Evropské unie, na které letos nedosáhla.