Pacientů s dýchacími potížemi, nevolností, s bolestmi hlavy a mdlobami nyní přibylo i v Krajské nemocnici Liberec. „Především v parných dnech mají zvýšený počet pacientů specialisté interních ambulancí. Většinu z nich lékaři vyšetří, poučí a pošlou domů do domácí péče, někteří ale zůstávají na pozorování v nemocnici,“ potvrdila mluvčí liberecké nemocnice Alexandra Kittnerová. „Kolabují nejen kardiaci, senioři a diabetici, ale už i mladí lidé. Například šestnáctileté dívenky málo pijí, nevhodně se obléknou, a pak se jim venku ve vedru udělá zle,“ dodala.

Lidé při výkyvech teplot trpí bolestmi hlavy, jdou na ně mdloby nebo i zvrací. I zcela zdravý člověk by ale neměl potíže podceňovat, zvláště tehdy, pokud trvají delší dobu, a měl by vyhledat odbornou pomoc.

Léto je obdobím, kdy se množí úrazy

„Přibývá zlomenin způsobených například při pádu ze stromu při česání ovoce. Zvláště v dusnu před bouřkou by se měli lidé šetřit a nevystavovat organismus zvýšené tělesné námaze. Pak by se jim při nějaké práci na chalupě mohlo udělat špatně,“ zdůraznila Alexandra Kittnerová.

Podle liberecké alergoložky Marcely Žabkové přináší kolísání teplot větší nemocnost, protože s výkyvy počasí se také prudce mění tlak, což škodí především kardiakům. Náhlá změna teploty znamená pro lidský organismus šok. Lidi trápí nejen bolesti hlavy, ale cítí se unavení a vyčerpaní. Trpí nejen tělesná schránka, al i lidská psychika.

„Vlhký vzduch při častých bouřkách podporuje bujení venkovních plísní. Astmatikům se špatně dýchá, pacientů v této době přibývá,“ řekla lékařka MUDr. Marcela Žabková. „Zde nepomůže vyšší přísun vitamínů. Alergici by v tomto období měli dodržovat svou pravidelnou léčbu, více pít a jíst vyváženou stravu,“ doplnila.

Prudké změny počasí mohou u oslabených lidí přivolat potíže

Jak zdůraznila lékařka, časté prudké změny počasí sice mohou u jedinců s oslabeným imunitním systémem přivolat zdravotní potíže, ale u zdravých lidí jejich imunitu výkyvy teplot neohrožují. „Samotné střídání teplot neoslabuje u zdravých lidí obranyschopnost jejich organismu,“ upozornila lékařka.

Pro lidi s vysokým tlakem, nemocným srdcem a cévními chorobami, ale i pro diabetiky a astmatiky platí, že by se měli v horku vyvarovat fyzické zátěže, zdržovat se ve stínu a hodně pít, zejména vodu, minerálky a bylinkové čaje.