„Aktovku už mám od Vánoc,“ sdělila Kačenka Jurčáková a maminka dodala: „Zatím jsme nakoupili věci tak za dva tisíce korun, ale určitě to bude ještě dražší.“
Nezanedbatelnou částku spotřebuje kvalitní taška do školy, která by měla odpovídat výšce a tělesným dispozicím dítěte. Na trhu se dnes objevují nejrůznější módní tašky do školy, ale ta pravá by měla mít především výztuhu v zádové části. Pomáhá ke správnému držení těla přinošení a zamezuje poškození páteře, která je v průběhu vývoje velmi citlivá na jednostranné zatížení.
„Malé děti by neměly nosit tašky na jedno rameno. Jednostranné zatížení páteře vede k poškození jejího tvaru a zdravotním problémům,“ potvrdil jeden z českolipských ortopedů. Kvalitní tašky se dají pořídit zhruba v cenové relaci kome tisíce korun a investice do kvality by měla být hlavním kritériem při její koupi.
K dalším položkám, které nejen prvňáčci potřebují je penál. „Plně vybavený penál jsme koupili asi za 250 korun, ale v prodejně, kde jsme jej pořídili, měli i dražší s nejrůznějšími vychytávkami,“ podělila se o zkušenosti s nákupem Jaroslava Zajíčková.
Nelze opomenout ani přezůvky, věci na tělocvik a samozřejmě sešity. Někteří rodiče využívají při koupi sešitů možnost pořídit je hromadně prostřednictvím třídních fondů. Tuto praxi, která funguje na základních školách, nepřímo potvrzuje i ředitel ZŠ Špičák Libor Šmejda.
„Rodiče se dohodnou s třídním učitelem a ten jako fyzická osoba hromadně objedná především pracovní sešity, které používáme při výuce matematiky, češtiny nebo cizích jazyků,“ řekl Šmejda. Jde o dohodu mezi rodiči a třídním učitelem.
Řada rodičů se také shoduje v tom, že pořizovat vybavení školáka, který už je ve vyšší třídě, je méně finančně náročné než vybavení pro prvňáčka. „Když dcera začala chodit do školy, bylo to pro nás náročnější než teď, když půjde do šesté třídy,“ zmínila se Marcela Shánělová ze Skalky a dodala, že ceny se lišily v množství školních pomůcek.
Prázdniny už se přehouply přes polovinu a obchodníci už nabízejí řadu potřeb pro školáky a nebo i speciální slevy při nákupu většího počtu věcí.