Nové plochy, které rada města vyhradila pro tvorbu uměleckých graffiti a označila cedulkami, už zdobí první obrazy. V sobotu sem vyrazilo na menší graffiti jam několik místních tvůrců. „Jelikož jsem chtěl dát prostor zejména místním, stěna byla vyhrazena pouze pro pozvané umělce," vysvětlil Ondřej Beneš, který je hlavním iniciátorem vzniku těchto legálních ploch pro graffiti. Také jeho obraz můžete vidět na stěně v Polní ulici, která se stala prvním místem, kde se sprejeři sešli a společně tvořili.

Většina lidí si za pojmem graffiti vybaví počmárané zdi nejrůznějšími nápisy a spojují si jej hlavně s vandalismem. Kdo se ovšem v sobotu přišel podívat, nebo šel náhodou kolem, zjistil, že za uměleckým graffiti je mnohem více. Většina z umělců totiž pracuje za pomoci předem připraveného návrhu. „Tvořím úplně stejně, jako když maluji na plátno. Námět beru podle aktuální nálady," řekl jeden z pozvaných umělců.

Tvoří se bez vulgarit a rasismu

Již zmiňovanou opěrnou zeď v Polní ulici, kde probíhal první jablonecký graffiti jam, doplnily jako legální plochy i dlouhá zeď podél ulice Harrachovská u OBI a dále takzvaná Myší díra, spojující ulice U Nisy a Na Vršku. Všechny plochy jsou ve vlastnictví města a jsou pro účel malování opatřeny cedulkou.

„Sprejeři mohou vytipované a schválené plochy využít pro svoji tvorbu bez předběžného schvalování návrhu graffiti pod podmínkou, že motiv nebude mít rasistický podtext a nebude obsahovat vulgarismy," vysvětlila tisková mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Jablonec se připojil k dalším 55 českým a moravským městům, která legální plochy pro graffiti na svém území povolují. V Libereckém kraji tuto možnost sprejerům nabízí také Liberec, Jilemnice, Turnov a Česká Lípa.