Neopodstatněné požadavky zástupců hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK) a pozdní příchod na koaliční jednání.
Takové důvody přiměly nově zvolené krajské zastupitele České strany sociálně demokratické (ČSSD) k výzvě svých zástupců k přerušení koaličního jednání se SLK. Avizovaná první koalice v České republice je tak od pondělního večera již minulostí.

„Zastupitelům za ČSSD došla trpělivost. Vyzvali nás proto, abychom jednání se SLK přerušili. Kromě toho, že zástupci SLK dokázali na koaliční jednání dorazit o dvě hodiny později, měli ještě nepřiměřené požadavky vzhledem k jejich výsledkům v krajských volbách,“ vysvětlil lídr krajské ČSSD, Stanislav Eichler. Jak dále dodal, SLK jednak původně požadovali post hejtmana, a i když od tohoto požadavku ustoupili, chtěli alespoň čtyři křesla v krajské radě. To však podle Eichlera nekoresponduje s volebními výsledky.

„Rozhodně to není kvůli výrazným programovým rozporům. U těch jsme společně narazili jen na drobné nejasnosti,“ upřesnil Stanislav Eichler.
Jiného názoru je však Martin Půta, lídr Starostů pro Liberecký kraj. „ČSSD nám v podstatě neřekla důvod ukončení jednání s naším hnutím. Pravdou ale je, že jsme se neshodli na poplatcích ve zdravotnictví. ČSSD v počátcích jednání přislíbila konkrétní řešení, do dnešního dne však žádné nepředložila,“ vysvětlil Martin Půta.

Kromě toho se domnívá, že plánované kroky ČSSD jsou odrazem trendu, který v ČR nastává, tedy budoucí vlády ČSSD společně s KSČM.
„Evidentně je ČSSD příjemnější tichá podpora osmi zastupitelů za KSČM než oficiální koalice se sedmi zastupiteli SLK,“ upozornil Půta.

Možnou tichou podporu vidí Miloš Tita, lídr KSČM, která v letošních volbách skončila v Libereckém kraji na třetím místě, jako reálnou.
„Již jsme prohlásili, že pokud nás ČSSD oficiálně požádá o tichou podporu, že jim ji poskytneme,“ potvrdil možnou budoucí tvář krajské rady Miloš Tita. Podle něj nemá KSČM a ČSSD výrazné programové rozpory.

Bude tedy záležet na výsledku středečního jednání ČSSD se Stranou pro otevřenou společnost (SOS). Pokud SOS bude souhlasit, pak v kraji vznikne menšinová dvoustranná koalice ČSSD a SOS s tichou podporou KSČM.