Pětičlenné skupinky mladých zdravotníků si vyzkoušely, jak se správně zachovat při otevřené zlomenině, zástavě srdce, bezvědomí, řezných ranách a popáleninách, transport raněných a obvazovou techniku.
„O postup do krajského kola soutěží dvacet tři skupin, což je čtyřikrát více než tomu bylo minulý rok,“ řekla Ludmila Michlerová, organizátorka soutěže.

Přijelo čtyřikrát více dětí

Na soutěž se sjeli žáci základních škol z celého okresu Jablonec. Návštěvnost byla veliká a hasičským areálem pobíhalo více jak sto dětí.
Na živých namaskovaných figurantech si vyzkoušely správný postup ošetření. „Cílem této soutěže je, aby děti se uměly zachovat v mimořádných situacích,“ dodala Ludmila Michlerová s tím, že falešná krev na figurantech děti připraví na to, když uvidí pravou krev.
Děti prošly celkem pět stanovišť, kde zkrvaveným nebo nehybným figurantům poskytovaly první pomoc. Na každém stanovišti již čekal rozhodčí a pečlivě sledoval, jak si skupina počíná. Hodnotili nejen správné kroky mladých zdravotníků, ale také vzájemnou spolupráci ve skupině.
Nejlépe si počínala Základní škola ze Zásady. Žáci druhého stupně získali 600 bodů. To jim zajistilo postup do krajského kola soutěže, které se koná 26. května v České Lípě. Tam pojedou i děti prvního stupně Základní školy v Tanvaldě.
Do Jablonce přijela i základní škola z Železného Brodu, kterou navštěvují děti s handicapem. „Jsme rádi, že se takových akcí můžeme účastnit. Spolupráci s Českým červeným křížem v Jablonci plánujeme i do dalších let,“ sdělil třídní učitel. Dětem se celá akce velice líbila a ocenily i její účel. Vědět, jak si počínat při zachraňování životů, je k nezaplacení.
„Moc se mi soutěž líbí a hlavně slouží užitečné věci. V rámci soutěže se tak naučím, co dělat, kdyby se něco stalo rodině“ řekl účastník soutěže Pavel Soukup ze Základní školy Velké Hamry. Soutěž mladých zdravotníků zcela právem potvrdila pravidlo, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.