O své zkušenosti a metody při výcviku psů se totiž přijela podělit Eva Truksová, která se za svůj život zúčastnila několikrát mistrovství světa ve sportovní kynologii celkem se šesti psy.

O tom, že psí duši opravdu rozumí a výcvik u ní je pro psy především zábava, přesvědčila účastníky za krátkou chvíli. „Podívejte, já moc na přednášky a povídání nejsem, pojďme raději ven a rovnou si ukážeme na každém pejskovi, co a jak,“ navrhla hned po snídani lektorka.

Nezbývalo, než se pořádně zabalit do zimní výbavy, utáhnout šály a čepice narazit pořádně na uši. Přímo „na place“ byl vždy jen jeden pes se svým pánem. Ostatní přihlíželi v uctivém obloučku, zatímco jejich pejsci si velebyli hezky uvnitř v teple klubovny nebo v kotcích.

I psí mazel musí umět poslouchat

Prostor dostali i začátečníci. Mnozí otevřeně přiznali, že závodní ambice nemají. „Náš dvouletý retrívr mě pořád na procházce táhne, nevím si s ním už rady,“ svěřila se majitelka z Vrchlabí. „Žádný problém,“ a už držela Eva Truksová vodítko v ruce.

A podívejme, pejsek jí šlape u nohy jak hodinky. Přidává několik rad, panička si nové triky hned sama zkouší. Zdá se, že cesta k nápravě je na světě. Chce to samozřejmě svůj čas, zvíře se nepřeučí zlozvyky za jeden den. Učit se musí především majitel, protože za problémovým chováním psa stojí vždycky lidé.

Závodní sezona začne brzy

Psovody se služebními psy lektorka vyzpovídala, co už dokázali, a jaké plány mají na tento rok. Pak se každý předvedl. Eva Truksová vlídně, leč zcela nekompromisně, označila jednotlivé chyby.

„Nechci říkat žádná dogmata, netvrdím, že to takhle je správně, jen vám ukazuji metody, díky kterým jsem přivedla šest svých psů na mistrovství světa a mnoha dalším jsem tam pomohla,“ řekla skromně lektorka.

Lidem ukázala směr výchovy

„Ta paní je super!“ hodnotil o pauze u kamen majitel mladého boxera Edy Michal Bína. „Ona tím fakt žije, to se nevidí. Já jsem Edovi zpočátku výcvik asi dost znepříjemnil, teď jsem pochopil. Musím mu ukázat, že je to vlastně zábava,“ dodal jedním dechem.

Za dvoudenní seminář dostal svůj důstojný prostor každý, kdo našel odvahu, přišel a zeptal se. Na tom se shodli u horkého čaje v klubovně všichni účastníci.

„Jsem opravdu velmi spokojená, počasí nepočasí.“ „Hlavně děkuju za individuální přístup, moc fajn, tady jsem pochopil, že hlavně já musím makat.“ „Maximálně užitečný.“ „Po mnoha letech jsem pochopila úplně nové postupy, je to tak jednoduchý, ale člověka to nenapadne.“ „Moc si vážím toho, že Eva vyložila skutečné karty, to se nevidí. Většinou každý, kdo má úspěch, tak si svoje metody trochu chrání. “

Pejskařina je nádherný sport

V domovském působišti Eva Truksová pracuje s lidmi, kteří chtějí pracovat, závodit a mít výsledky. „Tady jsem měla nejdřív trému, hledala jsem slovník, abych lidi neurazila,“ svěřila se lektorka. Ale v Lukášově se podle ní sešla skvělá parta. Jezdí sem snad nejradši.

(kf)