Mistrovství mělo několik disciplín. "Soutěžními disciplínami byla tradičně soutěž jednotlivců v sutinovém a plošném vyhledávání, a to jak v noci, tak ve dne. Dále pak soutěž družstev v terénu, který může být specifický jak pro vyhledávání sutinové, tak plošné, nebo kombinace obojího," řekl tiskový mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

Pro závodníky organizátoři letos naplánovali i několik nových prvků jako například společné nasazení, vyhlášení nejlepšího vedoucího týmu nebo přesun přes Máchovo jezero na člunu.

Pátrání po pohřešované slečně

V sobotu ráno plynule navázala náročná noční etapa vyhledávání na etapu denní. Náhle byla ovšem ukončena. "Před osmou hodinou ranní žádala pomoc police při pátrání po pohřešované osobě v Jilemnici," uvedl Sucharda. Po domluvě složek IZS vyjelo na pomoc celkem 16 kynologů a společně s hasiči a policií se zapojili do hledání. Do pátrání byl nasazen i dron Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Pátrání skončilo úspěšně a po několikahodinové akci se odpoledne povedlo pohřešovanou studentku najít.

"Kvůli přerušení průběhu závodu bylo nutné provést v mistrovství organizační změny. Denní etapa se do hodnocení nepromítla a pořadatelé tak určili pořadí na základě výsledků z noční práce. Díky patří všem kynologům, jejich psům za nasazení bez odpočinku," uzavřel Sucharda.

Pořadatelem soutěže bylo Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Ministerstvem vnitra – generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR.

Výsledky XVI. Mistrovství ČR záchranných psů, psovodů složek IZS 2021

Plošné vyhledání:
1. Romana Hübnerová a pes Aeros Zlaparo, Městská Policie hl. m. Prahy
2. Ladislav Červený a pes Argo vín Schwabenitz, SZBK ČR
3. Markéta Ambrožová a pes Galenit Leneli, SH ČMS (JSDHO a SDH Hejnice)

Sutinové vyhledání:
1. Šárka Chmelová a pes Paxi, Městská Policie hl. m. Prahy
2. Veronika Čejková a pes Aerlig Torben Sannir Rydgadur, SH ČMS (SDH Horní Bříza)
3. Sabina Hošková a pes Daichi Diego dai Muratori, KZJ ČR

Družstva:
1. Městská Policie hl. m. Prahy
2. SH ČMS
3. Svaz záchranných brigád kynologů ČR