Bezdomovec a pejsek. To je častý výjev nejen libereckých ulic. Je třeba se těchto dvojic bát? Nemohou být psi žijící se svými „páníčky" na ulici nebezpeční pro okolí, ať už, co se týče agresivity nebo nemocí?

Nejsou agresivní

„Jedná se většinou o hodné psy, kteří jsou agresivní pouze v případě, že na jejich pána někdo zaútočí," sdělila oblastní ředitelka liberecké pobočky organizace Naděje Alena Milena Havrdová. Její slova potvrdila i mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková. „Psi těchto majitelů zaútočí jen ojediněle. Občas musíme řešit podobné situace jako minulý týden, kdy jsme pomáhali dopravit podnapilého muže bez domova na záchytku a jeho psa jsme museli odvézt do útulku, kde si ho majitel na druhý den vyzvedl," dodala mluvčí s tím, že někteří strážníci mají i osvědčení na odchyt, takže ani tyto situace pro ně nepředstavují problém.

Psi se očkují

Aby se zamezilo druhému problému, kterým je rozšiřování chorob, zavedla organizace Veterináři bez hranic bezplatné očkování pro zvířata lidí bez domova nebo sociálně slabších, které letos už popáté proběhlo v několika městech České republiky. V Liberci se očkovalo v úterý. „Dohromady se naočkovalo asi dvacet pět zvířat. Neočkovali jsme pouze před střediskem Naděje, ale i v ulicích, na ubytovnách a podobně," potvrdil David Nejedlo, ředitel liberecké ZOO, který vakcinaci provádí. Očkováním psů lidí bez domova upozorňují Veterináři bez hranic na problematiku vztekliny v Africe, kde má zničující dopady především na dětskou populaci. Na kampani se podílí i městská policie. „Strážník, který funguje v centru města, tyto obyvatele zná, a tak je sám přesvědčí, aby své psy nechali očkovat. Někdy je na místo i sám doprovodí," vysvětlila mluvčí.

Dobře se starají

Jak potvrdila ředitelka Naděje Havrdová i vedoucí střediska ve Valdštejnské ulici Pavel Matějka, vazby mezi lidmi bez domova a jejich čtyřnohými přáteli jsou velice úzké. „Pro řadu z nich je to jediný kontakt s někým živým. Jedná se většinou o lidi, kteří jsou samotáři a psi jsou pro ně také způsobem ochrany," dodala ředitelka. Podle Matějky se většina z nich o ně stará velmi dobře. „Nedávno se tady stal smutný případ, kdy někdo jednomu z klientů otrávil psa, kterého měl už řadu let," uzavřel vedoucí.