Potřebují pomoc. Vysoký počet sebevražd, drogové excesy studentů a zvyšující se nezaměstnanost. To jsou hlavní příčiny snahy železnobrodské polikliniky o zavedení psychiatrické praxe. Lidé po psychiatrické praxi volají. Na jejím základě proběhlo jednání s městem, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a krajským zdravotním radou.
„Mezi Turnovem a Tanvaldem, Semily nevyjímaje, je velmi vysoká koncentrace sebevražd, i v rámci republiky,“ říká Vladimír Janata, jednatel polikliniky. Podle jeho slov je vyšší i spotřeba drog, kterou táhnou směrem nahoru zvláště umělecké školy.
„Ano, vypisujeme výběrové řízení, protože v Brodě mají pocit, že mají v regionu málo psychiatrů,“ uvedl Jiří Benedikt, krajský zdravotní rada. V rámci výběrového řízení osloví i zdravotní pojišťovny. Ty musí souhlasit s platbami.
„Psychické zátěže je stále více. Myslím si, že by městu jen prospělo, mít alespoň na pár hodin týdně psychiatrickou ambulanci,“ usuzuje Václav Horáček, starosta Železného Brodu. „Zvláště po vlnách propouštění z práce by takovou službu lidé uvítali,“ míní Horáček.
Že ve městě psychiatr opravdu chybí, dokládá Janata historkou. „Na jaře pustili místního člověka z ústavu v Kosmonosích. Pořád volal hasiče. A když už mu to bylo málo, zapálil.“
Liberecký kraj i Jablonecko jsou v počtu sebevražd pod špičkou nejpostiženějších oblastí. Na sto tisíc obyvatel připadlo v letech 1991 až 2005 nejvíce sebevražd na Semilsku.