VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psychiatrie? Popelka současné medicíny

Liberec - Duševní nemoci jsou stále vnímány hůř než jiné choroby. Odstranit toto stigma je běh na dlouhou trať, říká primář psychiatrie Jaromír Hons.

20.11.2011
SDÍLEJ:

Krajská nemocnice v Liberci. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šimr

S podzimem a úbytkem světla vnímá řada z nás výkyvy v náladě. Jsme nevrlí, posmutnělí, zkrátka přichází podzimní deprese, jak s oblibou říkáme. Někdo ji zahání podle rad moudrých předků martinskou husou a mladým vínem, řada lidí ale hledá pomoc u odborníků. Tím nejpovolanějším je primář psychiatrického oddělení Krajské nemocnice v Liberci MUDr. Jaromír Hons, Ph.D.

Přibývá v tomto čase podzimních depresí?
Letos to není tolik markantní, protože i přes časový posun a dřívější stmívání je stále dost slunce, ale změna světelného režimu samozřejmě na psychiku lidí působí. Zhoršením depresivní nemoci ve vazbě na sezónu ale trpí velké procento pacientů, kteří se již s depresí léčí, a tak je pro ně podzim, stejně tak jako jaro, kritickým obdobím.

Měli bychom při podzimní depresi vyhledat lékaře nebo čekat až se to „rozchodí“? Jak dlouho máme vyčkávat?
Třídenní změna nálady poté, co se posunul čas není nemoc. Ale když smutek trvá týdny, dostaví se nechutenství a výraznější hmotnostní úbytek, úzkosti, nechuť do činností, které dříve člověku působily potěšení, pocity nevýkonnosti i objektivní snížení pracovního výkonu, pak už se může jednat o nemoc a je namístě vyhledat lékaře. Některá antidepresiva už dnes mohou předepisovat i praktičtí lékaři a je vždycky lepší začít léčbu dříve než vyčkávat zhoršení. Skutečná deprese se nedá zlomit vůlí. Je ale faktem, že jsou někdy antidepresiva předepisována i u lehčích stavů, kde není objektivní medicínský důvod.

Když mluvíte o zbytečném užívání antidepresiv. Co říkáte tomu, že běžnou součástí dámské kabelky je dnes Ibalgin nebo Neurol?
Skutečně? S dotazem na škodlivost častějšího užívání Ibalginu je potřeba se obrátit spíše na gastroenterology. Ale se škodlivým užíváním Neurolu a dalšími podobnými přípravky charakteru Lexaurinu či Rivotrilu je samozřejmě velký problém. Neurol vám náladu nezlepší, jen může dočasně pomoci při úzkostech, stavech napětí, ale celkově by se měly tyto přípravky užívat maximálně 9-10 týdnů. Pokud se užívají déle, riziko zvyšování dávek a rozvoje závislosti je vysoké. Existují lidé, kteří užívají nízkou dávku celá léta a dávky nezvyšují, ale mnozí potřebují k dosažení stejného účinku stále větší množství látky. Tyto přípravky by se také neměly užívat na spaní - mají tlumící účinek, ale nejde o hypnotika. Ano, zbaví napětí a tím umožní snadnější usnutí a spánek. Ale primárně jsou to léky ke krátkodobé léčbě napětí a úzkostí.

Všichni si stěžujeme na dobu, na rychlost, na stres. Ale vždyť ten přeci lidé zažívali i dříve, před třiceti lety, kdy se báli promluvit, aby nepřišli o existenci, ale ještě mnohem dřív lidé čelili různým tlakům v důsledku politických či náboženských změn. Proč máme pocit, že jsem na tom dnes hůř a je to opravdu tak. Cítíte nárůst pacientů?
V dnešní době se zdá být víc podnětů, které člověk musí přijímat a tím musí náš mozek filtrovat mnohem více informací. Samozřejmě, stres tu byl odjakživa a nutil člověka mobilizovat obranné mechanismy. Pravda je, že neschopnost vyrovnat se s existenčními problémy a snazší dosažitelnost pomoci zvyšuje podíl pacientů, kteří trpí výraznými změnami psychického stavu v reakci na tyto problémy. Vlivem osvěty a přibližování problematiky duševních nemocí veřejnosti se zvýšilo povědomí o možnosti pomoci a je to dobře. Stigmatizace duševně nemocných a psychiatrie je ve společnosti ale stále patrná. A tady vidím problém u nemocných, kteří se bojí vyhledat naši pomoc právě z důvodu společenského stigmatu. Odstranit toto stigma je běh na dlouhou trať. Doufám, že se obecně odmítavý postoj k psychiatrii mění a vyhledání psychiatra při duševních potížích bude logickou a běžnou věcí.

Nejsme na druhou stranu až příliš zhýčkaní? I dřív lidé museli čelit složitým situacím. Nezneužívají lidé na druhou stranu vaší péče a neřeší s vaší pomocí banální věci?
Nikdy neodmítneme pomoci. Diagnostikujeme a léčíme duševní poruchy, ale neodmítáme pomoci ani lidem, kteří netrpí duševní nemocí v pravém slova smyslu, jen se ocitli v nějaké psychické zátěži. Poskytujeme jim podporu léky a hlavně psychoterapeutickými postupy, nabízíme jim sociální servis. V každém případě se jim snažíme v zátěžové situaci pomoci, najít orientaci v problému a cestu k jeho řešení.

Co nejvíc trápí váš obor?
Psychiatrie je popelkou v objemu prostředků, které jsou do ní investovány ve srovnání s tím, jaké ekonomické škody působí duševní nemoci. Duševní nemoc může postihnout kohokoliv a velké procento pacientů se po léčbě vrací do normálního života. Přesto je vnímání duševně nemocných a našeho oboru zcela odlišně ve srovnání například s nemocnými se srdečními chorobami a kardiologií.

Přestože tyto nemoci si na rozdíl od psychické nemoci můžeme přivodit často vlastní vinou…
Je to tak, ale bohužel kvůli již zmíněnému stigmatu jsou duševně nemocní vnímáni jinak. Člověk snáze pochopí zlomeninu nohy než rozvoj duševní nemoci. Společnost má stále nejistotu co může od duševně nemocných čekat a odjakživa měla tendenci je izolovat. Bylo to do jisté míry logické vzhledem k projevům některých poruch, ale v dobách, kdy nebylo možno tyto nemoci efektivně léčit. Naštěstí už dnes nemocné neposíláme na lodích na širé moře a neponecháváme je jejich osudu. Přestože jsou ale již psychiatrické léčebny uvnitř rozrůstajících se měst, kdy původně byly postaveny daleko za jejich hranicemi, zdi které je obklopují společně s vnitřními bariérami ve společnosti zůstávají.

Dá se říci, že choroby, které před dvaceti, třiceti lety nebyly léčitelné, a neumožnily člověku vrátit se do práce, už tyto hranice posunuly? A u kterých došlo k nejvýraznějšímu posunu?
Ano, v léčbě psychiatrických poruch došlo v posledních 40 letech k výraznému pokroku a jsme schopni lépe léčit závažné duševní nemoci jako je schizofrenie či poruchy nálady. Máme stále lepší léčebné možnosti. Dostupnost nejmodernějších léků v České republice je stejná jako v západní Evropě či USA.

Máte jako psychiatr nějaké obranné mechanismy, nenosíte si problémy druhých domů?
Psychiatři je mají stejně jako jiní lékaři. U psychiatrů a psychologů je nutností a pravidlem pečovat o svůj duševní stav. Existují různé očistné metody, například i formou individuálních či skupinových sezení. Součástí specializačního vzdělávání v oboru psychiatrie je psychoterapeutický výcvik, jehož součástí je také nácvik metod k zachování vlastní psychické odolnosti a integrity.

Autor: Jana Švecová

20.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč

Ruční baliči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Ruční balič - kompletace plastových dílů + balení. Dobrý zdravotní stav., Pracovní poměr na dobu 90 dnů. Kontakt pouze emailem.. Pracoviště: Družstvo stella - jakob s.r.o., Podhorská, č.p. 1236, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Ivan Kukulnyk, +420 776 888 538.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 22 000 Kč

Svářeči Svářeč CO2. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strojírenská firma v Nové Vsi nad Nisou hledá svářeče do výroby malých konstrukcí. Jedná se o malosériovou výrobu školních lavic, zejména z jeklů a trubek. Nástup možný ihned.. Pracoviště: Sigi aquatec s.r.o. - pracoviště, Jana Švermy, č.p. 1391, 468 51 Smržovka. Informace: Petra Konrádová, +420 734 204 026,483 346 090.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 28 000 Kč

Inženýři ve výzkumu a vývoji v ostatních oborech System test inženýr. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, • Podílení se na vývoji produktu elektrické parkovací brzdy (EPB), • Zodpovědnost za testování systému v zákaznických projektech, • Úzká spolupráce s vývojovými týmy v zahraničí (Německo, Čína, Japonsko), • Kreativní práce na zefektivňování procesu, • Vývoj vlastních SW a HW nástrojů a technických řešení, • Implementace testů dle specifikací, • Vytváření dokumentace, hlášení a odstraňování chyb v systému, , Požadavky:, • VŠ technického směru – mechatronika, elektronika, strojní, • Znalost programování, elektroniky, měření, • Dobrá úroveň anglického jazyka, němčina výhodou, • Zkušenosti s automobilovou technikou vítány (komunikační sběrnice, dynamika vozidla, atd.), • Zkušenosti s oborem testování vítány. Pracoviště: Trw automotive czech s. r. o., Na Roli, č.p. 2405, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Klára Schillerová, +420 483 354 972,724 509 052.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 21 500 Kč

Technici agronomové. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Agronom - ŘP sk.B a T, praxe výhodou., Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Kokonínská zemědělská, a.s., 468 02 Rychnov u Jablonce n.Nis.. Informace: Luděk Tomíček, +420 736 470 081.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Školní prázdniny sloužily od nepaměti k přivýdělku studentů. Na letní brigády vzpomíná i pamětník MUDr. Jan Šafařík, který v roce 1949 sloužil jako průvodčí jabloneckých tramvají.

Jak jsme žili v Československu: Tramvají po městě

Velikonoční prodejní trhy v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje.

Velikonoční výrobky zaplavily sál Krajského úřadu Libereckého kraje

Hasiči ve svém volnu zachránili lidský život aktivní první pomocí

Jablonec nad Nisou – Zachránili lidský život. Prostě si v tu chvíli věděli rady a nezpanikařili.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Stavba kanalizace se blíží, Kokonín řeší přípojky

Jablonec n. Nisou – Nepřipojíte se? Hrozí vám až padesátitisícová pokuta.

ANKETA: Hledá se Kniha roku Libereckého kraje. Můžete hlasovat v Ceně čtenářů

Liberecký kraj –  Najít nejlepší knihu, která se týká Libereckého kraje, chtějí organizátoři soutěže „Kniha roku Libereckého kraje“. Vy, čtenáři Deníku, můžete hlasovat v kategorii Cena čtenářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT