Půjčovna kol, kterou jako doplňkovou službu nabízely České dráhy na nádraží v Tanvaldě, k 1. dubnu skončila. „Díky nezájmu lidí o půjčování kol v Tanvaldu jsme byli nuceni tuto půjčovnu zavřít,“ uvedla Markéta Krausová z tiskového oddělení Českých drah a.s. Podle jejího vyjádření je podle čísel zřejmé, že půjčovna byla dlouhodobě ztrátová.

V loňském roce ČD půjčily bezmála 2800 kol. „Z tohoto počtu jich připadlo jen šestnáct na půjčovnu v Tanvaldě. Kvůli ekonomické optimalizaci byla kola z této půjčovny převedena tam, kde je poptávka. Půjčovna kol prokazovala nízké tržby, které nepokrývaly náklady,“ upřesnila Krausová. Dráhy půjčovnu na nádraží v Tanvaldě provozovaly několik let. „Ještě na podzim půjčovna fungovala, letos nebyla její činnost obnovena. Přitom jsme si mysleli, že se tady chytí, protože jedním z bonusů byla například přeprava těchto kol zdarma,“ řekl Pavel Pavlíček, dozorčí provozu Tanvald.

Podle jeho slov byl zájem lidí kolísavý. „Bylo to tak půl na půl. Často se také stávalo, že si někdo kolo předem zamluvil, my jsme další neměli a zájemci odcházeli s nepořízenou. A když si měl dotyčný kolo vyzvednout, prostě bez omluvy nepřišel,“ dodal Pavlíček. Jedinou půjčovnou kol tak v Libereckém kraji zůstává železniční stanice v Turnově. Přitom zájemce o vypůjčení kola musí počítat s tím, že kolo musí vrátit jen v těch stanicích, kde si ho vypůjčil. Pracovnice turnovské půjčovny Eliška Klučáková přiznává, že mnoho lidí si kolo pronajalo v Turnově a v Tanvaldu ho vrátilo.
„To už teď nejde, lidé musí kolo vrátit u nás, a to je pro mnoho z nich limitující. Nemohou s ním cestovat dál, ale udělat pouze okruh a zase se sem vrátit,“ popisuje Klučáková. Další půjčovna je až v Jičíně, což může být daleko i pro zkušené cyklisty. „Obávám se, že mnoho lidí by to mohlo zejména v letních měsících odradit,“ dodává Klučáková.

Turnovská půjčovna má k dispozici 18 horských kol, o které je největší zájem o prázdninách. Za 230 korun si zde můžete půjčit bicykl na jeden den, pokud nemáte jízdenku českých drah, ještě 30 korun si připlatíte. Zároveň musíte předložit občanský průkaz a vratnou zálohu pro případ, že kolo během používání poškodíte. „I to se stává. Jednomu pánovi ho dokonce ukradli,“ vzpomíná Eliška Klučáková. Ani zašpinění a poškození nebývá výjimkou. Jak pracovnice turnovské půjčovny dodává, málokdo vrací kolo v takovém stavu, ve kterém si ho půjčil. Nejvyužívanější jsou půjčovny kol v jižních Čechách, kde je o kola obrovský zájem. „Na jihu republiky doporučujeme našim zákazníkům, aby si kolo dopředu objednali. Pokud jsou kola již zamluvená, jsme schopni dovézt kola z jiných půjčoven a zákazníkovi zajistit, aby kolo bylo tam, kde ho chce mít,“ doplnila Markéta Krausová.

ČD také vítají iniciativu jiných subjektů, které se rozhodly půjčovnu ve stanici provozovat. Například město Kroměříž samo kola pro půjčovnu zakoupilo. Kolo lze vrátit pouze ve stanici, ve které bylo vypůjčeno a bezplatně je lze přepravovat ve vlacích na těchto tratích: Turnov – Semily, Smržovka – Josefův Důl, Tanvald - Harrachov, Železný Brod - Liberec, Jičín - Turnov, Lomnice n. Popelkou – Dolní Bousov, Turnov – Mnichovo Hradiště.