O deset milionů korun požádal zastupitele majitel fotbalového klubu FK Baumit Jablonec Miroslav Pelta na pokrytí závazků vůči všem státním organizacím. Zastupitelé mu je po vášnivé hodinové diskusi přiklepli.

„Firmy, které nás podporovaly se dostaly do finančních problémů, a to nejen ty bižuterní, ale i developerské, proto jsme se rozhodli snížit v krátkodobém horizontu rozpočet až o padesát procent, ale na přechodovou fázi potřebujeme co nejdříve doložit bezdlužnost vůči státním orgánům nutnou pro přidělení licence pro další ročník fotbalové ligy,“ vysvětlil majitel fotbalového klubu a zároveň zastupitel Miroslav Pelta s tím, že peníze dále využijí na provozní náklady klubu a na fotbalovou mládež.

Jeho slova dále potvrdila, že pokud by zastupitelé příspěvek fotbalu neodsouhlasili, situaci by řešili například privátní půjčkou. Pelta také na zasedání zastupitelstva veřejně vystoupil a přislíbil, že v příštím roce o žádný peněžitý příspěvek žádat nebude a též se zdržel hlasování. O budoucnosti deseti milionů korun pro jablonecký fotbal rozhodli zastupitelé šestnácti hlasy pro, čtyři nesouhlasili a dva se zdrželi hlasování.

Mezi odpůrci byl mimo jiné také starosta Jablonce Petr Tulpa.„Přes veškeré argumenty jsem proti příspěvku. Rozpočet města podporuje například mládežnický fotbal ve výši třech milionů korun,“ konstatoval Petr Tulpa s tím, že priority města by měly volit vyšší principy.

Jiné priority města vidí také například zastupitelky Jaroslava Fojtíková nebo Alexandra Jörgová. „Nejedná se o zanedbatelnou částku. Ta by byla přínosnější pro rozvoj města, než jednorázová investice,“ vyjádřila svůj názor Jaroslava Fojtíková.

Na čtvrtečním jednání to rozporuplnými názory jen vřelo. Například místostarosta Jablonce Petr Vobořil vyjádřil obavy nad tím, aby Chance arénu, v případě zkrachování klubu, nemuseli zakonzervovat tak, jako například staré lázně u konečné jablonecké tramvaje. „Nechci, aby se tato situace stala i prvoligovému fotbalu. Myslím však, že jestli toto rozhodnutí bylo správné, prokáže se až za půl roku,“ míní místostarosta.

Miloslav Pelta však potvrdil, že by fotbalový klub zkrachovat nenechal. „V letních měsících můžeme odprodat některé hráče, abychom nastavili vyrovnaný rozpočet s rezervou při dalším výpadku sponzorů, což lze očekávat,“ dodal Miroslav Pelta s tím, že pro jabloneckou veřejnost chtějí udržet jak provoz mládežnického fotbalu, tak dospělých.

V menších městech však na podporu fotbalu hledí jinak. Železnobrodský fotbalový klub se s takovou přízní místních zastupitelů nesetkal, přestože nežádal o příspěvek, ale pouze o půjčku ve výši osmi set tisíc korun. Zastupitelé Železného Brodu požadavek zamítli a klubu chtějí půjčit maximálně sto tisíc korun. „Nyní je na takovou půjčku nešťastná doba, musíme očekávat propad finančních prostředků získaných z daní. K žádosti se můžeme vrátit v polovině roku,“ zdůvodnil starosta Železného Brodu Václav Horáček.

Mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová na závěr dodala, že rozpočtové opatření prošlo středečním mimořádným jednáním finančního výboru, který doporučil změnu schválit.

Co říkají lidé na desetimilionovou injekci do fotbalu.

Glosu Jana Sedláka si přečtěte ZDE.