Pracovníci železnobrodského odboru životního prostředí se několik měsíců snažili skládku mapovat a zajistit stopy vedoucí k jejím původcům, nakonec ale došli k závěru, že skládka už je tak veliká, že musí zmizet. I za cenu, že se viníky nepodaří najít.

„Skládku se podařilo odhalit až letos v létě, v té době už byla hodně rozrostlá. Byla na místě, kam lidé běžně nechodí, v bývalém lomu na těžbu břidlice. Už tehdy bylo vidět, že původců bylo rozhodně víc. Další dokumentaci jsme dělali v říjnu a skládka se opět výrazně rozrostla. Na základě toho jsme se domluvili, že nemůžeme čekat, než se podaří někoho odhalit a skládku musíme zlikvidovat,“ řekl Deníku vedoucí odboru životního prostředí železnobrodského Městského úřadu Miloš Pala.

Velká černá skládka tak v minulých dnech zmizela na náklady města, které budou podle předběžných odhadů velmi vysoké. Na jejím vzniku a postupném rozrůstání se zřejmě podíleli jak občané, tak i přinejmenším jedna firma.

„Část skládky odpovídala tomu, že někdo likvidoval prodejnu, byla tam například hromada regálů,“ podotkl Miloš Pala.

Na skládce nechyběly pneumatiky, elektrické spotřebiče ani nábytek.Podle Miloše Paly by bylo odhalení původců zmizelé skládky v tuto chvíli už zázrakem.

„Je to problém i obecně. Bylo by totiž v první řadě potřeba, aby dotyčného někdo viděl, a pak byl ještě ochoten ho usvědčit. Viníka se nám podařilo dopadnout jen v naprosto výjimečných případech, kdy šlo navíc o malou skládku. Řešili jsme to bez sankce domluvou, a tím, že sám původce skládku odstranil,“ poznamenal Miloš Pala.

Na Železnobrodsku podle něj v posledních letech černých skládek přibývá, a to i přesto, že viníkům hrozí vysoké pokuty. U fyzických osob jsou to sankce do výše padesáti tisíc korun, v případě firem se mohou pokuty za černou skládku vyšplhat až do milionu korun.

„Tvoření černých skládek je o to nepochopitelnější, že ve městě funguje sběrný dvůr,“ uzavřel Pala.