VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Quo vadis, Kokoníne? Pryč od Jablonce!

Jablonec n. N. - Půl století je Kokonín součástí Jablonce. To se ale může změnit, pokud lidé v referendu řeknou: „Chceme být samostatní.” Podobné snahy tu už jednou byly, před dvaceti lety. Co ale odtržení může na druhé straně vzít?

26.11.2011 1
SDÍLEJ:

V Kokoníně dnes v referendu lidé rozhodují o odtržení od Jablonce.Foto: Deník/ Lenka Střihavková

„Budeme si své území spravovat sami, bez cizáků z města!” I takovou rétorikou hovoří zastánci odtržení městské části Kokonín od Jablonce. Ve čtvrtek při zasedání zastupitelstva předal předseda Osadního výboru Kokonín Josef Šikola, jako zmocněnec přípravného výboru, starostovi Jablonce Petru Beitlovi návrh na referendum. To by mohlo být v dubnu příštího roku.

Podle vedení jablonecké radnice je nešťastné spojení dvou věcí v jedno. Tedy odtržení a stavba čistírny odpadních vod. „Zřejmě není možné, aby lidé v místní části odpovídali na otázku za celé město,” upozornil jablonecký tajemník Marek Řeháček na legislativní překážku. Starost Beitl dodal, že rozhodně nechtějí hledat kličky, aby se referendum nekonalo.

Je ale pravděpodobné, že v referendu budou Kokonínští, kde je 1487 oprávněných voličů, odpovídat jen na jedinou otázku: Chcete být samostatní? Návrh na referendum podepsalo 532 lidí. Administrativně přijde jabloneckou městskou kasu pořádání referenda na necelých sto tisíc korun. Na rozdíl od voleb, protože na ty dostává peníze ze státního rozpočtu.

Sáhnout hlouběji do kapsy ale budou muset, v případě skutečného odtržení do Jablonce, zřejmě i v samostatné obci Kokonín. „Tak třeba na provoz kulturního domu přispíváme tři sta tisíc korun ročně,” vybral namátkou místostarosta Miloš Vele.

I s dělením majetku mohou vzniknout složité situace. Kokonínští by si sami spravovali a platili školu, školku, údržbu silnic či zeleně a mimo jiné by si museli zajistit i městskou hromadnou dopravu. „Lidé by si měnili občanské průkazy, cestovní doklady ale i živnostenské listy,” poznamenal starosta Beitl. Přičemž na stavební úřad by dál jezdili do budovy jablonecké radnice.

Malé obce do dvou tisíc obyvatel jsou nejméně podporované. „Podle mne by tratili dva tisíce korun na hlavu proti současnosti,” konstatoval tajemník Řeháček.

Iniciativy na odtržení vznikly v přímé souvislosti s chystanou výstavbou Čistírny odpadních vod. „My proti čističce jako takové nic nemáme, jen ji chceme umístit o pět set metrů dál, mimo zabydlené území,” vysvětlil Josef Šikola z přípravného výboru. Referendum chce uspořádat i v případě, že o čistírně rozhodovat nebude.

Co by znamenalo odtržení Kokonína naopak pro Jablonec. „Nic, jen méně obyvatel,” konstatoval Beitl.

Kokonín má necelé dva tisíce obyvatel. V referendu musí odpovědět „ano” 744 lidí a více, což je minimálně polovina oprávněných voličů. I tak to ale neřeší zastavení výstavby čističky ze dne na den.

Nejprve by v nové obci Kokonín musely proběhnout řádné komunální volby, vzniklé zastupitelstvo by zvolilo starostu a radu. Nehledě na nutné finanční náklady s agendou a úřadem. Pak by teprve mohli kokonínští zastupitelé začít projednávat změnu územního plánu.

„Pana Šikolu jsem na to upozorňoval,” potvrdil starosta Rychnova František Chlouba. Právě Rychnova se odkanalizování Kokonína citelně dotýká. Splašky, vody z praček, myček a další tečou do Mohelky. „Trochu se Mohelka vyčistí v Pulečenském lese, ale to je málo,” povzdechl si Chlouba.

Deset let usiluje o to, aby Mohelka přitékala do Rychnova čistší a stejnou dobu hledá Severočeská vodárenská společnost řešení a peníze na tuto investici. „Je to sprostota a drzost. Nevěřím, že se jim to podaří úspěšně sabotovat,” doufá starosta Rychnova.

Chlouba předpokládá, že nenastane ani situace: Buď bude čistička na plánovaném místě nebo nebude vůbec. Řešení se najít musí. „Kálet do Mohelky není normální. Nějaké historické výjimky už dávno asi neplatí,” zlobí se nad iniciativou Kokonínských starosta Rychnova.

Autor: Lenka Klimentová

26.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 6 800 Kč

Výrobci bižuterie. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6800 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: - pracovní pozice jsou určené výhradně pro invalidy (bohužel v této chvíli nemáme bezbarierový přístup, takže ne vozíčkáři), - práce : kontrola a balení zboží, drobná bižuterní výroba , - pracovní doba : pracovní úvazek 4 hodiny denně - práce ve dvou směnách (8-12 a 12-16), - mzda : základ plus ohodnocení až 6.800,- měsíčně čistá mzda, Pracoviště: chráněná dílna - OZP., Hlásit se na tel: 724 060 135, 483 317 786. Pracoviště: Beads 4u, s.r.o., Pod Skalkou, č.p. 1980, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Jana Vrbová, +420 724 060 135,483 317 786.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci REFERENT odboru humanitního. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tajemník Magistrátu města Jablonec nad Nisou vyhlašuje výběrové řízení na pozici, REFERENT ODBORU HUMANITNÍHO (sociální pracovník - agenda SPOD), 10. platová třída, Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání, odpovídající požadavkům zákona č. 108/2006 Sb.; orientační znalost legislativy na úseku sociálně právní ochrany dětí; zkušenosti z obdobné pozice výhodou; absolvování zkoušek odborné způsobilosti výhodou; organizační, komunikační schopnosti, aktivní přístup k řešení problémů; pracovní flexibilita, schopnost samostatné tvůrčí práce, koncepční myšlení, odolnost vůči stresu; schopnost pružně rozhodovat a přijímat za svá rozhodnutí odpovědnost; časová flexibilita (práce i mimo stanovenou pracovní dobu); uživatelská znalost práce s PC (Word, Excel, internet); řidičský průkaz skupiny B, Popis vykonávané práce: pracovník zajišťuje plnění úkolů svěřených Radou města Jablonec nad Nisou odboru humanitnímu dle pracovní náplně určené vedoucím odboru a tajemníkem magistrátu města. Zejména jde o úkoly na úseku sociálně-právní ochrany dětí dle příslušné legislativy (zejména zákon o sociálně-právní ochraně dětí, občanský zákoník, trestní zákon) na úseku práce s dětmi a jejich rodinami; dále pak kolizní opatrovnictví při zastupování nezletilých dětí, preventivní a poradenská činnost, spolupráce se soudy, orgány činnými v trestním řízení, ústavními zařízeními, školami, neziskovými organizacemi a dalšími institucemi, které se na výkonu SPOD podílejí., Pracovní poměr: na dobu určitou (cca 3 roky) s nástupem ihned, Přihlášky do 9. dubna 2018 do 12 hod., Úplné znění inzerátu vč. dalších pokynů najdete na www.mestojablonec.cz, Magistrát, Volná místa.. Pracoviště: Statutární město jablonec nad nisou - magistrát města, Mírové náměstí, č.p. 3100, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Zdeňka Krausová, +420 605 713 567,483 357 172.

Výroba - Výroba Lakýrníci 25 000 Kč

Lakýrníci a natěrači dřevěných výrobků lakýrník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: LAKÝRNÍK, - nástup ihned, mzda od 25.000Kč, praxe v oboru podmínkou, možnost ubytování., Osobní kontakt: Po-Pá v době od 8.00 - 10.00 hod.. Pracoviště: Petr miček-truhlárna, 468 45 Velké Hamry. Informace: Petr Miček, +420 724 092 107.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 22 300 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Vazební věznice Liberec vyhlašuje v souladu s ustanovením § 22 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, výběrové řízení na obsazení služebního místa:, , STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE, (služební hodnost vrchní referent, hodnostní označení strážmistr), , Zákonné a další požadavky:, ? minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, ? zdravotní, osobností a fyzickou způsobilost k výkonu služby, ? trestní bezúhonnost., , Nabízíme:, - tarifní třída 2. - od 22.300,- Kč (po základní odborné přípravě 3. TT od 23.900,- Kč)., - zvýhodněné stravování (zajištěno ve vazební věznici)., - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na kulturní a sportovní vyžití, apod., , Místo služebního působiště: Místní jednotka JS při OS Jablonec nad Nisou , , Předpokládaný termín nástupu na služební místo: 1. 5. 2018, , Náležitosti písemné přihlášky:, - strukturovaný životopis,, - písemná žádost občana o přijetí do služebního poměru k bezpečnostnímu sboru,, - fotokopie dokladů o dosaženém vzdělání,, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to prostřednictvím prohlášení ve znění: " Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení na místo strážný JS"., , Termín doručení písemné přihlášky k výběrovému řízení: 15. 4. 2018, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, P. O. Box 400, 460 62 Liberec. , Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek na vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběrového řízení skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " výběrové řízení - JS JBC".. Pracoviště: Vězeňská služba čr-vv liberec-justiční stráž, Mírové náměstí, č.p. 494, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 602 784 967,482 426 270.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obviněný Rumun Marius Vasilica Ailieseie při jednání u krajského soudu v Liberci. Muž je obžalován z vraždy čtyřiadvacetileté Ukrajinky.
4

Obžalovaný Rumun měl zavraždit známou, škrtil i svou přítelkyni

Školní prázdniny sloužily od nepaměti k přivýdělku studentů. Na letní brigády vzpomíná i pamětník MUDr. Jan Šafařík, který v roce 1949 sloužil jako průvodčí jabloneckých tramvají.

Jak jsme žili v Československu: Tramvají po městě

Velikonoční výrobky zaplavily sál Krajského úřadu Libereckého kraje

Liberecký kraj – Zdejší Velikonoční prodejní trhy proběhly ve středu a opět přilákaly nejen příznivce velikonočních svátků.

Hasiči ve svém volnu zachránili lidský život aktivní první pomocí

Jablonec nad Nisou – Zachránili lidský život. Prostě si v tu chvíli věděli rady a nezpanikařili.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Stavba kanalizace se blíží, Kokonín řeší přípojky

Jablonec n. Nisou – Nepřipojíte se? Hrozí vám až padesátitisícová pokuta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT