Správně provést resuscitaci, ošetřit žilní krvácení, zlomeninu dolní končetiny, popáleniny druhého stupně ruky a poskytnout pomoc při epileptickém záchvatu. Tyto úkoly čekaly na děti pátých tříd základních škol, které se ve středu zúčastnily krajského kola Helpíkova poháru 2008 na Rádle.

„Letos si nejlépe vedly děti z rádelské základní školy. Do celostátního kola, které proběhne 24. května v Jeseníku, postupují tři dvojice z rádelské školy a po jedné dvojici postupuje posádky ze ZŠ Janov, Zásada a Košťálov,“ prozradila ředitelka Občanského sdružení Helpík Radka Hotovcová.

Krajské kolo Helpíkova poháru probíhalo formou branného závodu na dvou kilometrové trati. Třicet jedna nejlepších družstev, která vybrali organizátoři poháru přímo v základních školách na základě testu, muselo na této trati nejlépe splnit a hlavně rozpoznat na pěti stanovištích úrazy v nejrychlejším čase.
„Nejčastěji si děti pletly odřeniny s popáleninou,“ prozradil školitel kroužku první pomoci na ZŠ Zásada Miroslav Gorčík, jehož posádka v loňském roce přivezla vítězství z celostátního kola.

Děti si na stanovištích počínaly zodpovědně. Důležitou roli hrála spolupráce s kolegou a správné a rychlé kroky první pomoci. „Nejtěžší pro mne bylo rozpoznat zlomeninu nohy na stanovišti, kde raněný spadl ze stromu,“ zhodnotil plnění úkolů Tomáš Matěásek ze zásadské školy.
Krajská kola soutěže Helpíkův pohár 2008 probíhají po celo republice. Posádka, která vyhraje na celostátním kole v Jeseníku, získá pro svoji školu resuscitační model.

Přestože na jubilejním desátém ročníku krajského kola na Rádle chyběl doprovodný program, počasí se vyvedlo. Děti byly z branného závodu nadšené také proto, že místo třech posádek, nakonec do celostátního kola postoupilo šest.