Politici, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), architekti a stavaři hlásali, že cesta do Liberce a Jablonce bude od jihu plynulejší a bezpečnější. Jenže hned první dny po otevření tříúrovňové křižovatky zde došlo k několika kolizním situacím. Řidiči jedoucí od Jablonce na Liberec několikrát najeli na nový most, který svádí dopravu opačným směrem. Nerespektovali dopravní značení, přejeli dvojitou čáru a vjeli tak do protisměru.

Podle ředitele liberecké pobočky ŘSD Jana Wohlmutha jeli řidiči, kteří vjeli do protisměru, buď po paměti, jak se jezdilo před rekonstrukcí křižovatky, nebo se slepě spoléhali na navigaci. Některé totiž nejsou aktualizované. „Křižovatka je jinak zřetelně značená, několik set metrů před ní je navíc dvojitá čára, která se nesmí přejíždět,“ podivil se Wohlmuth.

Několik špatných nájezdů na silnici I/35 natočili projíždějící řidiči. „Sjížděl jsem od Liberce na Jablonec a najednou, na konci nadjezdu, proti mně vyjelo auto, jen tak tak jsme se vyhnuli. Byl to docela šok, musel jsem pak na chvíli zastavit,“ přiblížil autor jednoho z videí Petr Zoubek.

Slavnostní otevření křižovatky Rádelský mlýn.
Rádelský mlýn po přestavbě mate řidiče, přibudou další bezpečnostní prvky

Kvůli několika podobným incidentům, které se staly v prvních dnech provozu zrekonstruované křižovatky, osadilo ŘSD příjezd od Jablonce provizorní bariérou mezi pruhy v podobě výstražných sloupků a značkami o směru jízdy. Do budoucna sem přibudou nové bezpečnostní prvky. „Přidáme ještě balisety mezi oba pruhy,“ vysvětlil Wohlmuth. Balisety jsou statické zelené sloupky zapuštěné do vozovky. Ještě není jisté, kdy budou osazeny a zda a na jak dlouhou dobu bude křižovatka znovu uzavřena.

Nájezdy do protisměru na Rádelském mostě policie vyhodnocuje jako tři přestupky najednou. Chybující řidiči přehlédli svislou dopravní značkou přikazující směr objíždění vpravo a přejeli vodorovné dopravní značení v podobě dvojité podélné čáry. Za tyto přestupky může řidič dostat ve správním řízení pokutu až 2 500 korun. Daleko horší postih ale dotyčného šoféra čeká za vjetí do protisměru. „Hrozí zákaz řízení na šest až dvanáct měsíců a pokuta ve výši pět až deset tisíc korun,“ upřesnil mluvčí krajské policie Vojtěch Robovský.

Podle ŘSD je značení křižovatky správné a dostačující pro řidiče respektující dopravní značky. „Pokud řidič věnuje pozornost řízení a sleduje dopravní značení, mělo by být vše v pořádku,“ zmínil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Slavnostní otevření křižovatky Rádelský mlýn.
Otevřeli křižovatku Rádelský mlýn, uleví se řidičům i obyvatelům okolních obcí

Křižovatka silnic I/35 a I/65 prošla v uplynulých dvaceti měsících nákladnou rekonstrukcí. ŘSD za stavbu zaplatila necelých 450 milionů korun, když podstatnou část financí pokryla dotace z EU. Křižovatka má být bezpečnější, v minulosti byl totiž Rádelský mlýn dějištěm mnoha dopravních nehod.

Právě proto otevření křižovatky kvitují i policisté. Od roku 2015 do jara 2020, kdy se křižovatka uzavřela, tu evidovali 85 nehod s třemi těžce a dvaceti lehce zraněnými, většinou kvůli nedodržení vzdálenosti, ale i nepřizpůsobení jízdy.

Policie se také zbaví problémů na objízdných trasách. „Navigace a řidiči kamionů, to je kapitola sama o sobě. Nerespektovali značení a vjížděli tam, kam se kamion prostě nevejde. Po nich tam zůstaly poničené komunikace,“ přiblížil náměstek krajské policie Pavel Bartoš. ŘSD přislíbilo, že silnice opraví.