Otevření potvrdilo i Ministerstvo dopravy ČR. „Na stavbě v těchto dnech finišují práce jak na hlavní trase mezi Libercem a Prahou, tak na silnici do Jablonce, aby se vše stihlo ve zkráceném termínu ještě před nástupem zimy,“ sdělil tiskový mluvčí ministerstva Tomáš Lukašík.

Křižovatka ale nebude otevřena od rána, jak se mnozí řidiči dle diskuzí na sociálních sítích domnívají. „Slavnostní zprovoznění je plánováno na páteční dopoledne tak, aby byla silnice průjezdná bez omezení během odpolední dopravní špičky,“ vysvětlil Lukašík. Na místě má být přítomen i ministr dopravy Karel Havlíček.

Brzké otevření dopravního uzlu vyvolalo nadšení nejen mezi řidiči, kteří musí úsek sáhodlouze objíždět, ale i u obyvatel obcí, kterými vedly objízdné trasy. Třeba v katastru obce Rádlo a města Rychnova u Jablonce docházelo k mnoha kolizním situacím. I když je tu zákaz průjezdu nákladních vozů, nebylo snad dne, aby tady na úzké silničce některý neblokoval dopravu. Naposledy tu zapadl kamion 29. listopadu.

Betlém na zahradě Tomáše Gärtnera.
Tomáš Gärtner tvoří betlém v životní velikosti. Jeho sochy zdobí celý kraj

Se zpožděním museli počítat i lidé cestující autobusy. Třeba z a do Prahy museli počítat s pěknou prodlevou. „Pokud jedu do práce, tak to mám o hodinu delší než normálně,“ popsal Jan Žíla z Jablonce. Do práce dojíždí právě do Prahy.

Mimoúrovňová křižovatka zvaná Rádelský mlýn byla rekonstruována v podstatě od podzimu 2019, kdy tu probíhaly přípravné práce, například kácení dřevin. Křižovatka se pak uzavřela po Velikonocích následujícího roku. Dopravu mezi Libercem a Prahou silničáři svedli v obou směrech do jednoho pruhu, tah na Jablonec byl uzavřen zcela.

Dopravní omezení potrvá do 10. prosince. I to je však posun. Původní plány počítaly s uzavírkou až do července příštího roku. S ŘSD nakonec Liberecký kraj a města Jablonec a Liberec vyjednaly zkrácení doby stavby na současný termín.

Adéla Anděla Bursová a její práce.
Make-up je meditací i neverbální komunikací ženy, říká šampionka ve vizážistice

Celá akce má stát asi 408 milionů korun, a to i kvůli výstavbě dvou nových mostů. Po větším z nich se má sjíždět právě na Jablonec. Na Turnov se bude najíždět podjezdem pod čtyřproudovou silnicí. Napojení od Jablonce na Liberec bude pozvolnější a přehlednější. Posunula se i přilehlá cyklostezka, stavbaři odvedli o kus dál koryto jeřmanického potoka.

Otevřením křižovatky však práce nekončí. Až do června 2022 se budou v okolí křižovatky Rádelský mlýn dokončovat vegetační úpravy, sanační práce a práce, které neumožní nadcházející klimatické podmínky, terénní úpravy mimo provoz komunikací a dokončovací práce nebránící provozu.