Vášniví cyklisté už najíždějí první kilometry, a proto se do terénu vydává i Tým silniční bezpečnosti, který v rámci preventivní akce Na kole jen s přilbou, jejímž partnerem je i Horská služba, kontroluje cyklisty a upozorňuje kromě jiného i na nedostatky v jejich povinné výbavě.

První zastávkou v jejich kalendáři se stal Bedřichov. „Zájem o náš stánek byl velký," informoval Roman Budský, který je dopravním expertem Týmu silniční bezpečnosti.

PŘILBA NENÍ PRO OKRASU, ZACHRAŇUJE ŽIVOT

Letos jde už o šestý ročník této akce, která slouží ke vzdělávání malých i velkých jezdců. Nemělo by se totiž zapomínat na určitá rizika a některé věci není radno brát na lehkou váhu. „Pokud dojde k těžkému či dokonce smrtelnému zranění cyklisty, je ve třech ze čtyř případů zasažena právě hlava. Přitom ve dvou třetinách případů by bylo možné následky kolize zmírnit, neboť zranění hlavy jsou na místech, jež mohou být chráněna přilbou" připomněl Roman Budský.

Třeba v Jizerských horách během sobotní akce nebylo vidět příliš mnoho cyklistů bez helmy. „Naprostá většina lidí, kteří se v horách pohybují na kolech helmu používá. Myslím, že je používají víc než na lyžích," řekl náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek.

V Jizerských horách se loni na kole zranilo 157 turistů a dalších 12 úrazů ošetřili záchranáři z koloběžek. Podle Brožka lidé riziko často podceňují. Při některých sjezdech může podle něj běžný cykloturista dosáhnou rychlosti až 60 kilometrů v hodině, výjimkou ale nejsou ani rychlosti až 80 km/h. Přilba tak může zachránit život nebo zmírnit následky pádu.

LETOS SE ZNOVU ZAMĚŘÍ I NA CYKLISTY VE MĚSTĚ

S tímto projektem se budete moci setkat opět i ve městech. Zde se zaměří na nejrizikovější skupinu cyklistů ve věku 55 let a výše. „Vloni se zapojilo přes třicet měst. Letos se zdá, že zájem bude ještě vyšší," předeslal dopravní expert Roman Budský.

V těchto případech ovšem pomáhá Týmu silniční bezpečnosti Městská policie. V minulém roce jste tuto hlídku mohli potkat i u jablonecké přehrady a kontrolovat budou i letos.