Osm koordinačních skupin, každá s třiceti členy, spolupracovala na Integrovaném plánu rozvoje. Na jeho zpracování měli všichni necelé čtyři měsíce. Mezi prioritní projekty patří například jablonecká přehrada, bytová výstavba nebo přemístění sběrného dvora.
Dokumenty, za které město zaplatilo firmě První regionální rozvojové, která materiály zpracovala, přes dva miliony korun, obsahují aktualizovaný Strategický plán rozvoje města, akční plán a integrovaný plán rozvoje s oběma jeho částmi.
Materiál ukazuje to, jak by se město mělo do budoucna dále rozvíjet. „Schválením materiálu nic nekončí, ale začíná,“ řekl starosta Jablonce Petr Tulpa s tím, že jako první budou žádat peníze z Evropské unie na projekt třech základních škol, které chtějí zateplit.
„Dále zatím nechceme vytahovat to nejdůležitější, materiál jednoznačně ukazuje, jaké jsou směry rozvoje města,“ dodal Tulpa.
Integrovaný plán zahrnuje stovky projektových záměrů od různých subjektů. Do integrovaného plánu například zařadila svůj záměr na projekt vybudovat kurty pro volejbal i TJ Bižuterie. Díky projektu pak budou moci čerpat z prostředků Evropské unie. „Subjekty, které měly zájem se zapojit, tak využily své příležitosti. Přestože si TJ Bižuterie náklady stoprocentně zaplatí, bude mít náskok před ostatními subjekty,“ uvedl místostarosta Jablonce Petr Vobořil.
Zasahovat do něj mohla i veřejnost na webových stránkách města.
Někteří zastupitelé pro jeho realizaci „zvedli ruku“ jen z důvodu možnosti dalšího pracování s ním a rozhodující bylo to, že je důležitý pro budoucnost města. Podle předsedy ODS Petra Beitla možnost zásahu veřejnosti byla minimální. „Veřejnost měla sice šanci zasáhnout do plánu, ale k odsouhlasení jí prostor dán nebyl,“ dodal Beitl.
Tvorba Integrovaného plánu rozvoje města byla významná jak z důvodu zvýšení šance na zisk z dotací na prioritní projektové záměry, tak při koncepčním postupu města při přípravě a podávání žádostí.