Nejen v Bílém Kostele, zasaženém před bezmála třemi týdny ničivou povodní, začala další etapa odklízení popovodňových škod.

„Už jsou vyklizeny všechny domy, otloukají se omítky, vytrhávají podlahy. Na nástěnkách se objevují první nabídky nábytku. Samozřejmě i z Jablonecka,“ potvrdila Iva Kořínková, koordinátorka pomoci v Bílém Kostele.

Pomocnou ruku této obci podalo nejen město Jablonec, ale například i obec Pěnčín, z jejíhož katastru vyjíždějí místní sbory dobrovolných hasičů. Obec v uplynulých dnech pomáhala Bílému Kostelu i materiálně.

Jablonec hradí i těžkou techniku nasazenou v Bílém Kostele a Raspenavě. V prvně jmenované obci pracuje kropicí vůz nebo nákladní automobil s obsluhou, v Raspenavě pak dva nakladače.

„V Kostele bude technika do pátku, v Raspenavě až do neděle,“ potvrdil Jiří Vaníček, vedoucí oddělení krizového řízení jablonecké radnice. Radnice dále posílá do Bílého Kostela dobrovolníky a osoby ve veřejně prospěšných pracech. Ve čtvrtek jich bylo jen z radnice deset.

V Bílém Kostele si pochvalují například techniku Technických služeb Jablonec. „Třeba mini bagr je úžasný. Všude se dostane a odvede neuvěřitelný kus práce,“ pochválila Kořínková.

Jablonečtí ale myslí i na malé školáky. „Řadě z nich totiž voda odnesla doslova všechno,“ přiblížil Vaníček. Proto radnice vyčlenila dvacet tisíc korun na nákup školních pomůcek pro základní školy v Bílém Kostele a Raspenavě. „Objednali jsme sešity, pravítka, psací potřeby,“ dodal Petr Tulpa, starosta Jablonce.

Minulý týden byla ukončena humanitární sbírka ve Spolkovém domě. V současné době je některý materiál skaldován v Jablonci. „Postupně to ale do postižených oblastí rozvezeme všechno, podle přání starostů. Lidé budou potřebovat peníze na jiné věci než na desinfekční prostředky a podobnou pomoc,“ doplnil Vaníček.