Velkolepé oslavy v sobotu po celý den vládnou horskou obcí. Před sto lety povýšili Janov nad Nisou na městys, o dvacet let později tu dokončili stavbu radnice.
Neméně úctyhodný věk slaví i kostel sv. Jana Křtitele, jemuž položili základní kámen před dvěma sty lety. Podstatně mladší je kostelík sv. Josefa v Loučné. I on má ale kulatiny, pětadevadesáté.
Nechali vyrazit medaile
„U příležitosti sta let povýšení Janova nad Nisou na městys je emitována medaile v nákladu sto kusů,“ uvedl starosta Daniel David s tím, že z jedné strany je znak, na druhé straně zobrazena budova radnice.
Práce na medaili se ujali mladí medailéři, jak jinak, než z regionu. Pro autorku, která provedla i rytecké úpravy Irenu Hradeckou, to byla absolventská práce. Razili ji přímo na jablonecké škole.
Návštěvníci sobotních oslav, které se konají až do pozdních nočních hodin, si mohou odnést i další unikát. Originální skleněný knoflík. „V limitované sérii s textem z historie obce jich je tři sta kusů,“ upozorňuje David Jelínek ze Spolku přátel Janova.
Znak Janova zdobí i skleněný knoflík
Na knoflíku je znak Janova a text „1909 Janov nad Nisou povýšení na městys“. „Vyrobila jej společnost H Glass z Hraničné starou technikou ručního mačkání,“ dodal Jelínek. Mimo série pro potřeby obce jsou k volnému prodeji přímo na Janovském jarmarku před budovou radnice.
Zájemci o historii nenechají bez povšimnutí výstavu historických dokumentů včetně stavebních plánů významných budov v obci, kterou instalovali v radnici.
„Radnice se začala stavět na jaře roku 1927 podle plánů architekta Emila Thieleho z Rýnovic,“ zve do historie starosta David.
Budování díla totiž provázela katastrofa, která si vyžádala lidský život. Zřítila se věž a o několik hodin později se zbortila východní část střešní konstrukce.
Zajímavou stavbou s pohnutou historií z doby vlády komunistického režimu je kostelík sv. Josefa v Loučné, který má dnes v pronájmu za symbolickou korunu Spolek přátel obce Janov nad Nisou. „Připravili jsme v něm výstavu o historii a novodobé rekonstrukci,“ doplňuje David Jelínek.
Náměstí před radnicí:
10.00 slavnostní zahájení
10.00 – 18.00 dobový jarmark – sklářská pec
Budova radnice:
10.00 – 17.30 výlet do janovské historie – výstava dobových dokumentů a fotografií, včetně plánů
Kostel sv. Josefa v Loučné:
10.00 – 17.00 den otevřených dveří
18.00 koncert Choricus, Gaude!
Berkova louka:
10.30 – 21.30 soutěžní dopoledne, poledne a odpoledne
11.00 magická show kouzelníka Köhlera
12.00 – 17.30 hudební skupina Armando
13.00 a 14.00 loutková pohádka Divadlo Rolnička Liberec
15.00 Poprava – šermířská skupina Horalové
16.00 Děti, pojďte si zašermovat – šermířská skupina Horalové
17.00 Kdo uteče, vyhraje – šermířská skupina Horalové
17.15 Kankán – taneční skupina Countryon
17.30 Eliška Holubcová – písničkářka
18.00 Pavilon B – folk rock
19.00 Kříž – rockové balady
20.15 John Silver – trochu rocku na závěr
Janovská sokolovna:
13.00 Viktorie Janov vs Pergola Team – fotbal
17.00 Viktorie Janov vs Nová Ves – fotbal
Bobová dráha:
10.00 – 20.00 nahoru a dolů
Rozhledna Královka:
9.00 – 18.00 jedinečný výhled
Výletní vláček:
10.30, 13.00, 15.30 – Janov náměstí, Královka, Janov náměstí
Kostel sv. Jana Křtitele:
Neděle 28. června – 14.00 sváteční Mše svatá
Radnice Janov nad Nisou
Stavba janovské radnice byla zahájena na jaře roku 1927. Stavělo se podle plánů architekta Emila Thieleho z Rýnovic. Mimo vlastní budovu projekt zahrnoval i dvě postranní křídla a dům mezi budovou č.p. 439 a východním křídlem. Práce rychle postupovaly, takže již na podzim téhož roku byla hotová hrubá stavba včetně radničních věží. 3. listopadu 1927 došlo k tragédii. V tento den stavbaři začali odstraňovat podpěry pod betonovými deskami a nosnými trámy. V pracovní přestávce, když na stavbě samotné bylo jen málo dělníků, se věž náhle zřítila. Prorazila stropy střešní konstrukce a prvního poschodí a zůstala viset částečně na stropě přízemí, částečně se zhroutila s uvolněnou masou zdiva na náměstí. O několik hodin později se zbortila východní část střešní konstrukce. Bylo velkým štěstím, že si katastrofa vyžádala pouze jeden život. Po následující dobu, až do jara 1928 probíhala soudní řízení a stavební komise. V květnu 1928 došlo k dohodě mezi stavebními firmami a městem, která stanovila, že radnice bude v co nejkratší době obnovena ve změněném, značně vylepšeném provedení. Novým stavbyvedoucím byl jmenován Ing. H. Perst z Liberce, který dále pracoval se stavitelem Thielem. O vánocích 1928 byl otevřen radniční sklípek a v únoru 1929 se městský úřad přestěhoval do prostor v 1. patře. Krátce potom byly otevřeny lidové lázně.
Kostelík sv. Josefa v Loučné
Kostel je majetkem obce, která jej v roce 1998 pronajala místnímu Spolku přátel obce Janov nad Nisou, a to za symbolickou jednu korunu ročně. Ten se již předtím pustil do záchrany vitrážových oken a postupně i celé stavby, která je dominantou Loučné a díky své poloze u hlavní silnice je jednou z prvních staveb, která vítá návštěvníky Janova nad Nisou. Byl postaven v letech 1914 - 1915 a stavba byla financována z darů místních občanů. Autorem plánů pro stavbu kostela je jablonecký architekt Robert Hemmrich (1871-1946), autor mnoha dalších významných staveb v okolí: budova školy v Albrechticích, tělocvična v Kokoníně, rozhledna Černá studnice a Bramberk, Posečská chata a další. Interiér kostelíku je vyzdoben v duchu historismu konce 19. a začátku 20. století, čemuž odpovídá i ornamentální šablonová výmalba. Nejhodnotnější výzdobou kostela je šest vitrážových oken. Spolek přátel obce Janova začal v roce 1998 shánět peníze na jejich renovaci (na jedno okno bylo potřeba cca 30 tis. Kč) - práce prováděl David Roskovec a na obnovu oken se od soukromých dárců i jednotlivců vybralo celkem 218.950 korun (částkou 25 tis. Kč přispěla také sama obec Janov nad Nisou). Kompletní rekonstrukce dokončena 2001 (vitrážová okna, střecha, vnější omítka, vnitřní omítky včetně restaurování šablonové výmalby).
Kostel sv. Jana Křtitele
Kostel byl vystavěn v letech 1800 – 1811 podle plánů stavitele Würfla z Liberce. V pozdějších letech byl několikrát stavebně vylepšován, naposled v roce 1892. Jedná se o jednolodní sálovou stavbu německého typu s jehlancovitě zastřešenou hranolovou věží. Poměrně strohé architektonické řešení stavby je v interiéru vyváženo bohatou novorenesanční výmalbou z roku 1883 autora E .Meiningera z Liberce. Ornamentální malba koresponduje s řezbářskou výzdobou mobiliáře. Hlavní oltář je novobarokní. Roku 1829 jej zhotovil umělecký truhlář Josef Friedrich z Tanvaldu. Obraz sv. Jana Křtitele na poušti věnoval lékař Eberenz ze Smržovky. Boční oltáře byly vytvořeny v novorenesančním stylu. Oltář se sochou P. Marie Lurdské pořídil r. 1850 Josef Pilz. Obraz sv. Antonína na druhém bočním oltáři namaloval A. Ulbrich. Novorenesanční kazatelnu vytvořil truhlář Ondřej Rössler ze Smržovky.Varhany z r.1871 postavil varhanář František Müler z Janova u Sloupu. Zajímavé je rovněž secesně členěné okno nad severním bočním vchodem, které je dokladem jedné z pozdějších úprav kostela.