„Sjezd divoké vody je hezký a v podstatě bezpečný sport. Vodák ale musí umět odhadnout své schopnosti,“ řekl Tomáš Janovský, který se závodů nezúčastnil, ale dostatek vody si nenechal ujít. Podle něj při sjezdech zažije dost adrenalinu. Jezdí víc jak patnáct let. „Dá se říct, že znám řeky u nás i v cizině. Na všechny bych si ale netroufnul,“ zhodnotil narozdíl od jiných své zkušenosti.
Řeka může zabíjet
Při každoročních závodech raftů se korytem Kamenice žene stejné množství vody jako při průměrných záplavách. „Na řece se objeví pro nezkušené vodáky řada nebezpečných míst,“ dodal Tomáš Janovský. Nehoda se může stát každému, a vyklopí se i profesionál. Ten si většinou s takovou situací umí poradit.
Zápas vodáků s valící se vodou je pro diváky atraktivní. I pro ně je sjezd divoké vody většinou adrenalinový zážitek. „Je to fakt parádní pohled. Ale vidět někoho jak se topí, to už je moc. Motají se tu vodáci bez výbavy, nemají přilby ani vesty. To jsou už spíš hazardéři,“ řekl David Koubek. Jezdí vodu jen rekreačně. Na tu “kamenickou“ prý rozhodně nemá.To největší nebezpečí pro vodáky znamenají kameny a silný proud. Několik kajakářů se po vyklopení dostalo právě mezi loď a kámen. „Tlak proudu na plochu lodi funguje jako svěrák. Člověka přimáčkne na kámen a nepustí,“ vysvětlil nebezpečí Tomáš Janovský. V takových situacích může jít již o život. Stejně tak hrozí těm nezodpovědným úraz hlavy, když riskují jízdu bez přilby.
Letošní ročník dopadl pro závodníky a amatéry dobře. Až na pár odřenin odjeli domů všichni bez zranění. Ti zkušení si užili, nezkušení prožili a hazardéři přežili. Letos si Kamenice nevybrala smrtelnou daň.