Toto, pro někoho možná nedůstojné využití přezrálých a nekvalitních rajčat, si již při české premiéře rajčatové bitvy v roce 2004 získalo značnou popularitu. Nápad je to ovšem importovaný. Bitva s rajčaty byla do Českého ráje přenesena z teplého jihu Španělska.
„Chceme umožnit dětem i dospělým pořádně se vyřádit a nekoukat příliš na to, jestli náhodou nejsem někde zašpiněný od kečupu. Alespoň jednou za rok by se lidé neměli brát moc vážně a den si pořádně užít,“ tvrdí manažerka Šťastné země Monika Slezáková.
Nyní do areálu míří auta s nákladem nízkojakostních rajčat a rajského protlaku. Letos budou mít bojovníci k dispozici deset tun rajských jablíček a gumový bazén, v němž se vodou rozředí tuna protlaku.
Zápasy tělo na tělo v bazénu s kečupem jsou rajčatovou verzí recesistických zápasů v bahně. Ve Šťastné zemi začnou v sobotu ve 14 hodin, již před tím publikum rozvášní brazilské rytmy v podání bubeníků. Zápasit proti sobě mohou v oddělených kategoriích muži, ženy i děti. Na místě budou připraveni hasiči s cisternou vody, kteří pomohou zápasníkům smýt kečup z těla.
Podle manažerky areálu by proti sobě měli v ringu s protlakem stanout také náměstek hejtmana Libereckého kraje Radim Zika a herec a moderátor Tomáš Krejčíř. Ten bude spolu s cvičitelkou Hanou Kynychovou celé odpoledne uvádět.
Samotná rajčatová bitva na poli vystlaném slámou a pokrytém hromadami rajčat by měla vypuknout v podvečer asi v půl šesté. Proti sobě bude frontovým útokem rajčaty bojovat přibližně 150 odvážlivců ve dvou skupinách. Vítězný tým získá poklad.
Zkušenosti z minulých ročníků ukazují, že většina účastníků se do bitvy jaksepatří položí. „Po pár minutách ostychu už rajčata létají vzduchem a většinou přesně nacházejí cíl na tělech protivníků,“ popisuje Monika Slezáková.
Už kvůli charakteru munice by si návštěvníci areálu v sobotu neměli brát zrovna sváteční šaty. Mezi účastníky bitvy se totiž traduje nepříjemná legrácka: po skončení regulérní bitvy obrátí rajčatové střelivo proti přihlížejícím. A někteří zdatnější jedinci by rajčetem dokázali přehodit fotbalové hřiště. Že to letos neudělají? Vsaďme se.
Pro ty, kteří ani po bitvě nebudou mít rajčatové chuti v ústech dost, je od půl osmé večer připravena letošní novinka – potápění na výdrž v rajčatovém protlaku.
Radovánky s rajčaty podpoří vystoupení dvou kapel, v 18.30 takřka domácí rovenský Rebel a od 20 hodin liberečtí Tres U Dos na vlně mexického rokenrolu.