Nejčastějším nádorovým onemocněním v Libereckém kraji je rakovina kůže. Následuje ji rakovina prsu a rakovina trávicího ústrojí.

Stejné je to i na celostátní úrovni. Nejvýrazněji však loni v regionu vzrost počet nádorů hlavy a mužských pohlavních orgánů. Ročně lékaři v kraji rakovinu nově diagnostikují až u 1 800 lidí.

„Výskyt rakoviny neustále stoupá. Počet úmrtí sice stagnuje, ale pokud bude pokračovat současný trend, výskyt rakoviny se do roku 2020 bude zvyšovat o dvě až tři procenta ročně," varuje lékařka Alexandra Aschermannová, členka výboru Ligy proti rakovině.

Zničující je podle ní hlavně kouření a obezita. Pravidelné cvičení a redukce váhy přitom může snížit nebezpečí vzniku nádoru až o 46 procent.

Přibývá melanomů

Podle údajů VZP loni celorepublikově nejvíc přibylo pacientů s rakovinou kůže. Jen v Libereckém kraji se s ní léčilo 3 248 pojištěnců VZP. Počet melanomů čili kožních nádorů z pigmentových buněk se za posledních čtyřicet let zvýšil sedminásobně.

„Kvůli strachu z kožních nádorů k nám pacienti často chodí příliš pozdě. Proto neustále opakuji, že je lepší přijít na vyšetření desetkrát zbytečně než jednou pozdě," říká primářka kožního oddělení liberecké nemocnice Dana Frydrychová.

V Libereckém kraji se o pacienty s rakovinou starají lékaři Komplexního onkologického centra v Liberci. Jejich počet podle přednosty centra Jiřího Bartoše stále roste. I proto onkocentrum prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, její druhá etapa skončila v dubnu. Na podzim by měl přibýt druhý lineární urychlovač pro ozařování onkologických pacientů, který umožní ošetřit víc lidí. Na oddělení se totiž léčí i lidé ze Šluknovského výběžku, Mladoboleslavska a východních Čech.

Nádorů pohlavních orgánů je míň

Některé druhy rakoviny se zejména díky včasné prevenci objevují méně.

V Libereckém kraji podle statistik VZP klesá zejména počet případů rakoviny děložního čípku, vaječníků či kostí. Přesto lékaři každý rok odhalí rakovinu u zhruba 80 tisíc lidí. Přes 27 tisíc Čechů ročně na zhoubný nádor umírá. Znamená to, že každých 20 minut zemře jeden.

Odborníci se shodují, že jediným východiskem je prevence. I proto ministerstvo zdravotnictví na začátku září oznámilo, že chce rozšířit preventivní programy, takzvané screeningy, o další dva druhy rakoviny.

Ke screeningu rakoviny prsu, děložního hrdla a tlustého střeva by mohly přibýt programy pro včasný záchyt rakoviny prostaty a plic.

„Můžeme tak zachránit spousty životů. Screening ovšem musí být účinný, plošně dostupný a bezpečný, protože mu vystavujeme velkou masu obyvatel, kteří jsou v podstatě zdraví, a vyšetřujeme i zdravé lidi, abychom našli nemocné," zdůrazňuje Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Vznik nových programů bude pod dohledem čtyřiceti odborníků z různých lékařských oborů. Nejprve projdou pilotním testováním. Pokud se potvrdí jejich účinnost, budou schváleny v plošné podobě. V praxi by se mohly objevit za dva až tři roky. Vyšetření by měly hradit zdravotní pojišťovny.