V uplynulých letech řešily obce a městské úřady stížnosti na nepřiměřenou rychlost přípravných jízd, které někteří jezdci pojímali jako zahřívací kolo. Vozy projížděly obcemi jako při samotném závodě. Pískání gum, řev motorů a oblaka prachu.
„Stížnosti jsme minulý rok zaznamenali v obcích Chlístov a Bzí, kličkovali tam kolem domů a i v seznamovacích jízdách jezdili dost ostře,“ říká Václav Horáček, starosta Železného Brodu. Případné problémy řešili již předem. Dopravní inspektorát slíbil, že si jezdce pohlídá. „Ale osobně tomu moc nevěřím,“ dodal Horáček. V případně konfliktních situací mají z úřadu na inspektorát zatelefonovat.
Ani Marek Hotovec, starosta Smržovky, zabezpečení tratě moc nevěří. „Ale pevně doufáme, že to tak bude. Naštěstí loni projeli městem bez problémů,“ doplňuje Hotovec.
Policie České republiky nezaznamenala minulý rok také žádnou problematickou situaci. „Hlídky dostávají informace o rally v instruktáži. Kontrolují inkriminovaná místa,“ uvedla Ludmila Knopová, mluvčí jablonecké policie.
Mluvčí Rally Bohemia Milan Hauer tvrdí, že pochybení jezdců může být jen zkratkovité a má pro hříšníky následky. I do aut, se kterými absolvují jezdci seznamovací jízdu, je před vyjetím na trať vmontován systém GPS. Ten snímá rychlost a místo, kudy vozidlo projíždí. „Je pravda, že ve chvíli, kdy provedou přestupek, je nemůžeme zastavit. Ale po jízdě je řeší a komisaři udělují sankce do výše vyloučení ze závodu,“ říká Hauer. Úplně poprvé se v České republice přímo při závodech namontuje GPS do všech vozidel pro bezpečnost posádek. „V případě havárie se musí posádka do intervalu ozvat, jinak startuje záchranná akce,“ upřesňuje Hauer.
Rally Bohemia se pojede již po třicáté čtvrté. Je přihlášeno 81 posádek. Ve startovním poli uvidí fanoušci i závodníky z Polska, Norska a Slovenska. Celou rally doprovází uzavírky silnic. Namátkou, uzavřou „okresku“ ze Smržovky na Vratislavice nebo z Líšného do Koberov. Seznamovací jízdy pokračují i dnes.