„Měnili jsme zařízení kuchyně a nakoupili jsme nové sady nádobí. Ty staré jsme odnesli sem, určitě se budou někomu hodit,“ vylíčil Petr Kopřiva, který do re-use centra donesl kromě nádobí i několik knížek.

V hale sběrného dvora stojí několik regálů. Jeden hrníček za 10 korun, sada za dvacku. Skleničky, obrazy, knihy, ale i zajímavý máselník z porcelánu nebo starší silniční kolo. Na své si tady přišel i ředitel společnosti Severočeské komunální služby (SKS) Zdeněk Faistaver. „Holkám deset knížek po deseti korunách, no neberte to,“ pousmál se.

SKS novou službu zavedly dle požadavku města a je prvním takovým centrem, které spravují. „Museli jsme do re-use centra vyčlenit jednoho člověka, třídit a cenit věci sem chodí brigádnice,“ přiblížil provozní náměstek SKS Richard Tkačík.

Ilustrační foto
Starší matky a podprůměrné důchody. Lidé v Libereckém kraji mají svá specifika

Vysloveně zajímavost, nad kterou by se zasmáli, tu zatím neměli, ale už se na ni těší. „Ale třeba ten máselník je zajímavý. A měli jsme tady pěkný obraz, originální. Ten zmizel během chvíle,“ poznamenal pracovník re-use centra.

Za čtrnáct dní provozu tu lidé nakoupili věci za cirka patnáct set korun. „A to o tom lidé moc nevědí, provoz centra vlastně stále začíná. Takže ano, jsem optimista, takové třídění má smysl,“ přiblížil Faistaver.

Berou obrazy, hračky i časopisy

Hlavní myšlenkou provozu centra je opětovné využití starých, ale stále funkčních předmětů. Lidé v něm budou moci bezúplatně odevzdávat drobný nábytek, zařízení a vybavení domácností, obrazy, rámy, vázy, CD, DVD, knihy, časopisy, hračky, sportovní vybavení a podobně. Centrum není určené pro ukládání drobné domácí elektroniky, pracovních elektrických nástrojů a jiných elektrozařízení ani pro čalouněný nábytek. „Tímto způsobem se prodlouží životní cyklus věcí, které by jinak skončily jako odpad v popelnici, ve sběrném dvoře či na skládce,“ zmínil ekonomický náměstek jabloneckého primátora Milan Kouřil.

Vyřazené věci mohou lidé odkoupit za symbolické ceny a výtěžek z prodeje půjde na zkrášlení veřejného prostoru. „Výtěžek ze sbírky použijeme na úhradu výsadby zeleně a její ošetření, obnovu parků, pořízení a údržbu herních prvků na dětských hřištích,“ vysvětlil Kouřil.

Vojtěch a Lucie Grunclovi
Dřevěné náušnice liberečtí manželé tvoří pro ženy, které mají rády les

Minimální výše příspěvku je 10 korun. „Nacenění jednotlivých předmětů se provádí dle produktových skupin s tím, že u drobných předmětů jako například hrnky, knihy, příbory, drobné hračky je částka stanovená na 10 korun. U kvalitních a zachovalých předmětů, například kol, kočárků a podobně, bude cena 200 korun,“ popsala Barbora Šnytrová z oddělení správy místního hospodářství jabloneckého magistrátu.

Provozní doba re-use centra ve Smetanově ulici je od pondělí do pátku v čase 8-17 hodin, v sobotu bude otevřeno od 8 do 14 hodin. „Předměty je možné předat také obsluze na překladišti v Proseči, odkud se převáží do Smetanovy ulice,“ doplnila Šnytrová. Všechny předměty se přijímají pouze čisté a funkční, vybírají se pouze předměty využitelné.

Re-Use centrum slouží v Libereckém kraji třeba v Chrastavě. Jedná se v podstatě o bazar. „Díky bazaru dostávají již nepotřebné věci možnost na nové využití a nestane se z nich odpad,“ sdělil za město Chrastava Jakub Dvořák.