Zdá se, že atraktivní akci, při níž se roztodivné stroje spouštějí v Plavech k letu na můstku, svitlo na optimističtější časy. Pořadatelství oblíbených Letů na saních totiž od plavské TJ Sokol převzala sama obec.

„Dohodu mezi obcí a Sokolem z 26. června potvrdilo následující den i zastupitelstvo obce. Předpokládaný termín konání je druhá polovina ledna nebo únor 2013, podle sněhových podmínek. Datum bude upřesněn v průběhu podzimu. Určitě to nebude sobota 2. února, kdy na sjezdovce pořádá SKI Plavy štafetový závod družstev pod názvem Filounský Yeti," přiblížila starostka obce Plavy Věra Mužíčková.

Na místním úřadě se již v těchto dnech houfně hlásí dobrovolníci, kteří jsou z návratu akce nadšeni. „Lidé mají chuť, hlásí se sami Sokolové, hasiči, ale i neorganizovaní," přiblížila Mužíčková. A kdyby přece jen byl v rozhodující chvíli dobrovolníků nedostatek, v což obec nevěří, bylo by možné nasadit lidi působící v rámci veřejně prospěšných prací.

Vyvrcholila tak snaha obce o převzetí organizace akce, která se v posledních letech dostávala do problémů dílem vlivem počasí, dílem vlivem lidského faktoru.

V roce 2010 se Lety na saních konaly zatím naposledy, když i před tím měla akce šestiletou absenci. V roce 2011 zasáhla „vyšší moc", když bylo sněhu málo, navíc byl zledovatělý a tudíž pro závodníky nebezpečný.

Letos bylo v plánovaném termínu sněhu relativně dost, ale TJ Sokol, která Lety na saních vymyslela a organizovala, nesehnala dostatečný počet dobrovolníků k úpravě trati.

„Prostě nám došel dech. Je zlá doba, nesehnali jsme dobrovolníky k přípravě trati a organizaci," upřesnil Martin Makovec, předseda TJ Sokol Plavy.

Sokolové ale chtějí při organizaci akce obci pomoci. „Sami to nezvládneme, ale určitě rádi pomůžeme," ujistil Makovec.

Lety na saních 2013 tak může ohrozit jedině teplé počasí. „Sníh rozhodně navážet nebudeme," upřesnila starostka, která ale věří v pravou plavskou zimu.

Již v září proběhne první pracovní schůzka k akci. „Rozdělíme si úkoly, chceme také zorganizovat nenáročný doprovodný program pro diváky. Počítáme, že lidé sami přijdou s nápady," popsala Mužíčková. Přesný termín recesistické akce Lety na saních 2013 bude upřesněn podle spadu sněhu.