Ortodoxní metody užívá pro udržení autority ředitel Základní školy Pelechovská v Železném Brodě. Mezi ně patří i strkání do žáků a fackování. Video jsme stahli ze serveru YouTube.

Na serveru YouTube.com je od 22. května letošního roku pověšeno zajímavé video ze Základní školy Pelechovská.

Ředitel školy Jiří Pacholík na videu kárá jednoho ze žáků z vyšších ročníků. Poté ukazuje zřejmě na rozházené věci na zemi pod školní lavicí. Žák se sklání a něco nesrozumitelného říká. Ředitel se proti němu vrhá a oběma rukama do něj naráží. Po několika sekundách žákovi udělí facku. Chlapec vstává a odchází ze třídy, ředitel běží za ním.

„Video jsem ještě neviděl, ale o incidentu vedení města ví. Vedoucí odboru školství ihned začala věc prošetřovat,“ uvedl Tomáš Rezler, místostarosta města Železný Brod, které je zřizovatelem školy. Zároveň přiznal, že město dostalo i anonymní dopis vztahující se k události. „Ten dopis byl velmi nepěkně napsaný. Nechceme ale z případu dělat hon na čarodějnice. Pan Pacholík je pozván již tento čtvrtek na jednání Rady města, kde má incident vysvětlit. Samozřejmě, že nás celá záležitost mrzí, protože pan ředitel léta odváděl skvělou práci,“ dodal Rezler.

Trochu jiného názoru jsou někteří diskutující na webu Jabloneckého deníku. „Jedna věc je, když dítěti dá facku rodič, druhá strana je facka od ředitele. To Vás rovnou může fackovat Váš nadřízený a bude to v podstatě stejné,“ uvedl diskutující s nikem DDD.
Drtivá většina příspěvků ale ředitelovo jednání schvaluje. „Nemáte taky nutkavej pocit, že jich dostal málo,“ ptá se další diskutující.
„Pravdou je, že si dnes žáci opravdu velmi dovolují. Někdy ani není v silách člověka klidně reagovat,“ uvedl Aleš Hnídek, ředitel Základní školy v ulici Školní v Železném Brodě.

Jiří Pacholík ví, že pochybyl. „Byl jsem v té době nemocen, ale do práce jsem chodil. Do toho jsme čekali inspekci. Prostě v mém chování nastal zkrat. Ihned jsem se postiženému omluvil, omluvil jsem se i jeho rodičům, přijali to. Stále se z toho vzpamatovávám,“ uvedl Jiří Pacholík.

Případem nejsou šokovaní ani rodiče dětí navštěvujících školu. „Některým dětem chybí tvrdá ruka, jsou nevychovaní, zlí, arogantní. S drobným tělesným trestem souhlasím,“ uvedl pro Deník jeden z rodičů.

„Jednoznačně to byl zkrat. Plně si závažnost situace uvědomuji. Nepátral jsem ani po tom, kdo video natočil, byť mobilní telefon do vyučování nepatří. Radě města celou záležitost vysvětlím, popíši i přijatou omluvu žákovi i jeho rodičům,“ dodal Pacholík.

Mladí autoři videí riskují život pro pobavení svého okolí, ukáží ale i na nepravosti

Vzájemné bitky, konzumace alkoholu ve velkém, skákání z okna, sáňkování na dálnici a podobné vylomeniny má v oblibě mládež nejen v Pojizeří. Své činy, leckdy na hranici zákona, však před okolím netají, ale chlubí se jimi na internetu. Fenomén You Tube už dorazil i do našich škol.

„Super! Tohle přijde na You Tube,“ hlásí bezprostředně do kamery mladík, který natáčí svého kamaráda při sáňkování z kopce. Na tom by nebylo nic divného, kdyby kopec nepřetínala frekventovaná dálnice nedaleko Turnova. „Na auta ser, jednomu ses už vyhnul,“ uklidňuje mladíka jeho kamarád. Sebevrah následně sjíždí kopec a míjí jedoucí automobil sotva o metr. Video s názvem Spanilá jízda v Turnově již stačilo shlédnout přes 300 internetových uživatelů. Aktéři krátkého šotu si možná ani neuvědomují, že stačilo málo a video by se stalo záznamem jejich smrti.

Autoři krátkého snímku se pokusili napodobit americký seriál Jackass, jehož protagonisté vymýšlejí a na video točí mnoho kuriózních, riskantních, vtipných ale i pohoršujících situací. Jackass je často hloupě kopírován v Čechách amatérskými skupinkami, od nichž se však autoři původní myšlenky distancují – Jackass totiž obsahuje původní sdělení, aby jejich kousky nikdo nenapodoboval.

Do kategorie „českých Jackass“ patří i záběry na studenty jedné z jilemnických škol, kteří pro ukrácení dlouhé chvíle vyskakují z okna nebo na skupinku rozjetých teenagerů, kteří z rozběhu skáčou do plastového kontejneru na odpadky, jenž následně demolují. Obě kategorie jsou spíš projevem hlouposti, než vynalézavosti, s kterou přišli kdysi američtí Jackass.

Risk na dálnici

Na první pohled další napodobitel Jackass se skrývá pod přezdívkou boboboboooo. Ve skutečnosti jde o dalšího sebevraha. Na jeho videu pod názvem Ride Turnov můžeme sledovat riskantní jízdu po dálnici z Turnova do Prahy, při níž řidič porušuje snad všechny možné dopravní předpisy a jede rychlostí kolem 230 kilometrů za hodinu. Vedoucí dopravního inspektorátu v Semilech Milan Čermák je toho názoru, že jde o nejhorší možný druh zábavy, který kdo mohl vymyslet.

„Je to téměř dokonaná sebevražda. Už rychlost kolem 180 kilometrů za hodinu vyžaduje velmi soustředěné řízení, tohle je katastrofa,“ komentoval bezprostředně poté, co byl redakcí Deníku s videem seznámen.

„Pokud někdo řídí v takové rychlosti a ještě se u toho natáčí kamerou, je pro mě dárcem orgánů. Navíc tím o 100 kilometrů porušuje nejvyšší povolenou rychlost, za což mu hrozí pokuta nejméně 5 000 korun a zákaz řízení na nejméně půl roku,“ soudí Milan Čermák. Praxe je však bohužel taková, že podobní výtečníci hlídkujícím policistů ujedou.

Natáčí učitele

Není tajemstvím, že fenoménu You Tube pomohly k rozšíření mezi mládeží mobilní telefony podporující přehrávání a natáčení videa. Díky nim se může prakticky kdokoliv z lidí na ulici stát nechtěným protagonistou videa, kterým se následně baví celý svět, tak jako učitel turnovské Střední uměleckoprůmyslové školy Turnov Pavel Škrlík. Toho jeho studenti tajně natočili při hodně mobilním telefonem a následně ho nadabovali svými hlasy.

Minutu a půl dlouhé video, při němž učitel směrem k žákům používá dosti nevybíravé výrazy, které s ohledem ke čtenářům nebudeme publikovat, je ukázkou celostátního fenoménu – natáčení a zesměšňování kantorů. Podobných videí je na You Tube nespočet a téměř vždy ukazují nečekanou krutost a drzost žáků českých škol. Veřejností kupříkladu loni otřásl případ učitele, kterého žáci šikanovali nasazováním papírového pytlíku na hlavu.

Zástupkyně ředitele turnovské „šperkárky“ Pavla Pokorná byla šokována případem, kdy žáci její školy zneužili svého kantora. „Neumím si to vysvětlit, je to pro mě nová a dosti nemilá informace. Musím se na to nejprve podívat,“ řekla poté, co se dozvěděla o videu, které koluje internetem.
Zástupkyně ředitele rovněž přiznává, že je obtížně uhlídat při vyučovací hodině třídu a zajistit, aby se žáci nevěnovali spouštím fotoaparátů a zoomům kamer.
„I při mých hodinách telefony stále vytahují. Nejde to uhlídat. Často se hájí tím, že mají v mobilu kalkulačku, kterou k práci potřebují,“ říká Pavla Pokorná.
Případ, kdy studenti školy natočili a nadabovali učitele a pak vyvěsili na internet chce s žáky vyřešit tak, aby se to neopakovalo.

Že video na You Tube se může stát i důvodem k trestnímu stíhání, může dobře dosvědčit dvojice mladíků, kteří v loňském roce na Frýdecko – Místecku natočili na video psa, který zaútočil na kočku, kterou oba mladíci předtím opili alkoholem. Poté, co o případu informovala české média, se podařilo na základě videa zjistit totožnost obou.