Referendum, které mělo rozhodnout o budoucnosti hazardu v Jablonci nad Nisou, nebude. Primátorův návrh uspořádat hlasování 6. září nezískal v zastupitelstvu podporu, neprošel ani žádný z pozměňovacích návrhů. Odpůrci hazardu se nevzdávají. „Chceme, aby se referendum konalo v termínu komunálních voleb. Začneme sbírat podpisy pod petici," řekl včera odpoledne Jakub Strnad z občanského sdružení Jablonec bez hazardu.

Jablonečtí zastupitelé už v roce 2011 schválili vyhlášku, podle níž mají všechny herny ve městě 31. prosince letošního roku skončit, lidé se ale bojí, že nově zvolení zastupitelé ji změní. Žádali proto peticí okamžitý zákaz hazardu ve městě. Zastupitelé v květnu žádosti nevyhověli, pověřili ale primátora, aby na červnové jednání připravil návrh na vyhlášení referenda. Ten ale podporu nezískal.

„Podle mne je to plýtvání penězi. Neumím si představit, že by noví zastupitelé rozhodli o znovupovolení heren a terminálů. Vážení, máte tolik možností, jak tomu zabránit. Třeba veřejnou připomínkou, kde se vyjádří jen tři sta Jablonečanů. Jsem pro to vůbec referendum nedělat," uvedla náměstkyně primátora Soňa Paukrtová.

Někteří dali najevo, že je to nebaví…

„Výsledkem hlasování nejsem překvapen, z průběhu jednání jsem nabyl pocitu, že zastupitelé byli zavaleni různými návrhy a stalo se nepřehledným," poznamenal Strnad. Nepomohli mu ale především i ti, kteří se před několika dny tvrdě postavili na jeho stranu. Přímo při vystoupeních jednotlivých aktérů se bavili tak nahlas, že je dva diskutující dokonce napomenuli. „To je hrozný, když mě tady neposlouchá,"  uvedla architektka Chuchlíková.

Výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů SPELOS Petr Vrzáň se během svého vystoupení na adresu bavící se zastupitelky vyjádřil: „Promiňte, že vás příspěvkem ruším."

Zákaz hazardu nevede k vymýcení

Vystoupili i zástupci provozovatelů. „Hazard byl, je a bude, jde jen o to, kdo bude uspokojovat poptávku hráčů," řekl na jednání Vrzáň. Upozornil, že provozovatelé heren jsou připraveni se zavření bránit u soudu. Výkonný ředitel společnosti Synot Tip Petr Mikoška upozornil, že zrušení heren nic nevyřeší. „Když se něco zakáže, neznamená to, že se to vymýtí," upozornil a varoval před vznikem nelegálních heren.

„Nevím, kde se berou zvěsti o tom, že zastupitelé ze svého rozhodnutí couvají. Nikdo tady neřekl nic o návrhu zrušit platnou vyhlášku, která má nějaké ultimo datum," zlobil se v příspěvku zastupitel František Pešek. Protože je rozhodnuto vyhláškou odmítá referendum jako takové.

Téma asi budou muset znovu otevřít

Podle Strnada prý stále někteří věří, že zákaz hazardu v Jablonci bude prolomen. „I když současné zastupitelstvo deklarovalo, že změny neprovede, nemůžeme vědět, co bude po volbách," poznamenal. Odpůrcům hazardu tak podle něj teď nezbývá nic jiného, než ustavit přípravný výbor a začít sbírat podpisy za referendum souběžně s volbami.

Zastupitelé se k tématu referenda o hazardu zřejmě po prázdninách vrátí.