Únorové referendum o odtržení Kokonína od Jablonce nad Nisou nebude rozhodovat o stavbě čistírny odpadních vod. Rozhodl o tom Krajský soud v Liberci. Osadní výbor, který chtěl osamostatnění spojit právě s hlasováním o plánované stavbě kontroverzní čistírny, není spokojen. "Chceme se obrátit na Ústavní soud," informoval předseda Osadního výboru Kokonín Josef Šikola. Stavba čističky je totiž klíčovým problémem.

Snahy o osamostatnění Kokonína začaly poté, co loni jablonečtí zastupitelé schválili plány na výstavbu čistírny odpadních vod v těsné blízkosti rodinných domů. Součástí investice za zhruba 120 milionů korun by měla být výstavba kanalizace, na niž by se napojila většina domů od dolních Maršovic po Kokonín, odkud nyní všechen odpad míří přímo do řeky Mohelky. "My proti čističce jako takové nic nemáme, jen ji chceme umístit o 500 metrů dál, mimo zabydlené území," vysvětlil Šikola.

Jablonečtí zastupitelé návrh na konání referenda podpořili, rozhodli ale, že bude rozhodovat jen o osamostatnění obce. "Stavba čistírny se dotýká celého města, a nikoli jen této městské části," vysvětlil důvody tajemník Městského úřadu v Jablonci Marek Řeháček. Soud dal nyní zastupitelům za pravdu.

Referendum se uskuteční v neděli 19. února, jabloneckou radnici bude stát 80.000 až 100.000 korun. V Kokoníně to není první podobná iniciativa, referendum o osamostatnění obce se zhruba 1800 obyvateli se konalo už na podzim 1992. Zúčastnilo se ho tehdy 660 lidí, což bylo 55,42 procenta oprávněných osob. Pro odtržení obce bylo 394 z nich, což nestačilo. Pro odtržení se musí vyslovit nadpoloviční většina všech oprávněných voličů.

V průzkumech na internetových stránkách osadního výboru www.obeckokonin.cz je zatím pro odtržení 53 procent lidí, proti výstavbě čistírny by jich hlasovalo 72 procent.