Dlouho očekávaná registrace k očkování proti covidu začalo. Od pátku 15. ledna ji mohou využít lidé starší 80 let. Pro řadu z nich je to ale problematické, ministerstvo zdravotnictví totiž klade největší důraz na registraci pomocí internetu, na kterém se ale velká část seniorů neumí pohybovat. V řadě měst jim s tím proto pomohou radnice, případně neziskové organizace.

Jablonecký magistrát si uvědomuje, že ne všichni mají možnost se do systému sami zaregistrovat. Proto jim nabídne od pondělí 18. ledna pomoc. „Zahájíme provoz telefonických infolinek, které nabídnou pomoc a radu seniorům. Linky budou minimálně dvě – jedna na úřadě, druhá v Eurocentru. Na obou se volající dozví, jak se registrovat, jaké údaje musí mít připravené a jak celá registrace probíhá,“ sdělil náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek.

Jak se registrovat
Hlavní registrační platformou je web Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Tam se na adrese crs.uzis.cz mohou od pátku 15. ledna registrovat senioři starší 80 let, od 1. února pak i ostatní obyvatelé bez ohledu na věk. Do systému se je možné také registrovat pomocí praktických lékařů nebo telefonní linky 1221.

Obavy z covidu má Mirko Růžička z Ústí nad Labem. Vzhledem ke svému věku patří do první skupiny lidí, kteří se mohou registrovat na ministerském webu. „Počítač doma mám, jsem i připojený k internetu. Ale neznám technický postup, jak se k očkování zaregistrovat. V televizi nebo novinách byly jen náznaky, ten základ ale nikdo neřekl,“ postěžoval si. Teprve od redaktora Deníku se dozvěděl, že přihlásit k vakcinaci se může od pátečního rána na adrese crs.uzis.cz.

Obchodní akademie Česká Lípa.
Možný trend budoucnosti: Liberecký kraj vsadil na chytré budovy

Seniorů, kterých se první vlna týká, je podle údajů ministerstva zdravotnictví více než 400 tisíc. Většina z nich přitom doma počítač a připojení k internetu doma nemá. Musí se tak spoléhat na své děti či vnoučata, případně využít možnost registrace prostřednictvím svého praktického lékaře nebo linky 1221. Do pomoci se ale vkládají také města, která zřizují speciální linky, kde nejstarším občanům s registrací poradí.

Radnice ale velmi často zveřejňují kontaktní informace pouze na svých webových stránkách, případně v městských novinách. K seniorům se tak nedostanou, případně se dostanou pozdě. K letákovým kampaním, které hojně města využívala na jaře při první vlně koronaviru a ve kterých informovala například o možnosti doručení nákupů, zatím samosprávy většinou nepřistoupily. Výhodu tak mají především menší města a vesnice, kde se mohou lidé mezi sebou informovat osobně.