Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reklamní plachty nepodléhají povolení stavebního úřadu

Minirozhovor: Alena Nožičková, vedoucí stavebního úřadu MěÚ Jablonec. Aleny Nožičkové, vedoucí stavebního úřadu MěÚ Jablonec n. N. jsme se jako nezávislé ke konkrétnímu případu zeptali na obecné postupy při umísťování reklam na domy a při stížnostech obyvatel k umístění reklam.

29.1.2008
SDÍLEJ:

Na domě u autobusového nádraží v Tanvaldu visí billboard přes okna bytů. Nájemníci mají celý den šero, musejí svítit a špatně se jim větrá. Na majiteli domu chtějí požadovat slevu na nájemném. Kolemjdoucí se nestačí divit.Foto: Deník/ Ota Bartovský

Jaké náležitosti musí obsahovat žádost o stavební povolení reklamní plochy?

Stavební úřad nepovoluje reklamy, ale reklamní zařízení (stavbu pro reklamu), to znamená plochy, (panel, tabule, deska) na kterých je reklama umístěna či jiná konstrukce a technické zařízení. Plachty, které se v poslední době objevují na domech a jsou přichyceny – napnuty pouze např. háky nejsou reklamní zařízení, a tedy nepodléhají povolení stavebního úřadu.

Je možné reklamou záměrně schovávat například špatný technický stav objektu? Pamatuje i na tuto eventualitu zákon?

Stavební stav objektu, který je ve špatném technickém stavu, by samozřejmě vlastník objektu neměl řešit zakrytím plachtou, ale údržbou, kdy dle stavebního zákona je každý vlastník povinen stavbu řádně udržovat. Při umísťování plachty – reklamy na objektu a jsou–li zde okna obytných místností, je vlastník povinen umožnit řádné užívání těchto místností, tj. splnění vyhl. 137/1998 Sb. – větrání místností, osvětlení a oslunění obytných místností. Pokud tomuto reklama brání, je nutné se obrátit na stavební úřad, případně s občansko právní námitkou na soud.

A jak mají tedy nájemníci konkrétně postupovat?

Pokud se opravdu prokáže, že reklama brání řádnému užívání prostor za ní, může stavební úřad nařídit odstranění této plachty. V první řadě bych doporučovala nájemníkům jednat s vlastníkem objektu, pokud by neuspěli, pak se obrátit na úřady, soud.

Kolik se dá za reklamu na domě inkasovat poplatků?

Zda je reklama na domech výnosná nemám tušení, stavební úřad nesjednává nájemní smlouvy za tímto účelem.

Víte o podobné reklamě někde v Jablonci?

V Jablonci je tato reklama umístěna na Domě vína na Komenského náměstí, nad prvním patrem. Toto podlaží je však prázdné, neužívané.
Autor: Jan Sedlák

29.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Euro, ilustrační foto

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Vězení. Ilustrační snímek

Za použití cizí platební karty jim hrozí až dva roky za mřížemi

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

V Jablonci se hraje extraliga házené

Jablonec n. Nisou – Jabloneckým házenkářům se podařilo v Českém poháru postoupit do třetího kola, v němž narazí na extraligový tým HBC Ronal Jičín.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení